המלצות לאדם מגמגם – כיצד לעמוד בהצלחה בראיונות עבודה?

מאת: ד"ר עופר אמיר \ קלינאי תקשורת.

ראיון עבודה הוא אחד המצבים היותר בעייתיים עבור אנשים מגמגמים רבים.
הקושי נובע מהרבה סיבות, אבל ברוב המקרים גורם העיקרי הוא התחושה של צורך לעשות רושם טוב בזמן קצר – כאשר הכלי שעומד לרשותנו לצורך זה הוא הדיבור.

שלוש נשים משוחחות בראיון עבודה

אצל רוב האנשים המגמגמים המצב גורם ללחץ וכפועל יוצא מכך רמת הגמגום מתגברת – ואז נוצר "כדור שלג" אשר מגביר את הגמגום ואת הלחץ בו זמנית.
למרות שזה אחד המצבים היותר מלחיצים עבור רוב האנשים (אגב, לא רק עבור אנשים מגמגמים…), ניתן ללמוד דרכים כיצד להתמודד עם המצב, בצורה יעילה יותר. יש בפנייך כמה דרכים אפשריות: 
אחת מהן היא פניה לטיפול/הדרכה אצל קלינאי תקשורת, אשר ינסה לבחון את השיטות בהן את משתמשת ולהציע לך דרכים ליעל ולשפר את הצורה בה את מתמודדת באותו מצב. 
דרך אחרת, אשר יכולה להיות השלמה לטיפול מסודר, או להוות גישה בפני עצמה, היא השתתפות בסדנאות, כמו אלה המאורגנות ע"י אמב"י. במסגרת זו תוכלי לפגוש אנשים מגמגמים אחרים, אשר מתמודדים עם קשיים דומים לשלך, ולשמוע מהם, "בגוף ראשון", את הרעיונות שהם פיתחו/למדו במהלך הזמן.

חשוב לי לציין שאמנם מדובר במצב מלחיץ ולא פשוט, אבל כדאי לדעת שניתן להקל עליו, ובהדרגה ניתן לראות בתוך הקושי את האתגר ואת האפשרות ללמוד, להתפתח ולהתחזק.