לוגו חברים - היוזמה להעצמת צעירים שמגמגמים ומשפחותיהם

"חברים" היא התארגנות שיזמה עמותת אמב"י ביחד עם הורים לילדים שמגמגמים, במטרה להעצים ולתמוך בצעירים שמגמגמים ובמשפחותיהם, באמצעות מפגשים ופעילויות המשותפות לכל המשפחה.

אורע לילדים שמגמגמים ולהוריהם של יוזמת חברים

במה אנחנו מאמינים?

אנחנו מאמינים שלילדים רבים שמגמגמים יש אתגרים דומים, קשיים דומים, שאלות ותהיות דומות, פחדים דומים ולבטים דומים. אבל לעיתים קרובות הם אינם מכירים אנשים נוספים שמגמגמים (צעירים או בוגרים),  הם חשים שהם היחידים שמתמודדים עם הגמגום, ואין להם עם מי לחלוק את התחושות והשאלות הללו.
גם הורים רבים לילדים שמגמגמים חולקים תחושות ולבטים דומים. והם עלולים לחוש שהם היחידים שמתמודדים עם הקושי והאתגרים שהגמגום מזמן להם ולילדיהם, מתקשים למצוא מעגלי תמיכה של אנשים במצב דומה לשלהם ומתקשים לתת תוקף לתחושותיהם.
דבר זה עלול להקשות על ההתמודדות עם הגמגום, ולהשאיר צעירים ומשפחות בתחושה של בדידות.
לעומת זאת, פגישה עם אחרים החולקים אתגרים והתמודדות דומים – יכולים לאפשר התמודדות טובה יותר עם הגמגום. 
חשיפה, שיתוף, תמיכה של קבוצה, קיום מקום שנוח ובטוח לדבר ולהתבטא בו והתייחסות פומבית לגמגום מפחיתים את הרגשות נכנסים לתמונה!

איך אנחנו עושים את זה?

היוזמה מציעה מגוון פעילויות אשר מבוססות על מפגשים של קבוצות הגיל השונות בינן לבין עצמן, או בפורום כללי. הפעילות במפגשים מותאמת לגילאים ולצרכים של המשתתפים בכל קבוצה.  את הפעילוית אנחנו מבססים על שלושת העקורונות הללו:

קבוצת השווים

אנחנו מפגישים בין ילדים שמגמגמים, בין הורים לילדים שמגמגמים ולפעמים אפילו בין אחים לילדים שמגמגים. המפגשים נערכים גם בקבוצות פרונטליות (בשגרה) וגם במפגשי וידאו צ'ט (בתקופת הקורונה) כך אנחנו עוזרים למשתתפים ללמוד ולחוש שאינם לבד בהתמודדות עם הגמגום.

מודל אישי

אנחנו דואגים שבמפגשים ישתתפו אנשים בוגרים שמגמגמים, שיכולים לתת לילדים ולהוריהם הצצה לחיים של אנשים שמגמגמים המתמודדים עם הגמגום בצורה חיובית ומעצימה. כך יכולים המשתתפים לאמץ תפיסה חיובית של ההתמודדות עם הגמגום.

מרחב בטוח ולא שיפוטי

הפעילויות השונות מאפשרות לילדים ולמשפחות מרחב בטוח ולא שיפוטי להכיר, לחלוק תחושות ואפילו סתם לדבר בלי לחשוש מתגובות הסביבה לגמגום. כך אנחנו מאפשרים למשתתפים "לאוורר" תחושות, לדבר על הגמגום בחופשיות ואפילו פשוט להתנסות בדיבור בפני קבוצה.

מה חשוב לנו שיקרה במפגשים של "חברים"?

חשוב לנו שגם הילדים וגם בני משפחתם ילמדו ויחושו שקבלה של הגמגום, הן של ההורים והן של הילד, היא אבן יסוד להתמודדות מוצלחת עם הגמגום לטווח הארוך. 

חשוב לנו להעניק מידע מהימן ואיכותי בנושא גמגום , משום שאנחנו מאמינים שמידע הוא כוח והוא מאפשר התמודדות טובה יותר עם הגמגום.

חשוב לנו להראות לילדים ולמשפחותיהם - כי ניתן לצמוח ולחיות חיים שלמים וטובים לצד הגמגום

מה לא יקרה במפגשים של "חברים"?

יוזמת "חברים" אינה מהווה טיפול או תחליף לטיפול בגמגום. הפעילויות המוצעות אינן בשום אופן בעלות אופי טיפולי, הם אינן מציעות כלים לטיפול בגמגום, ואין בהן כדי להשפיע על מידת הגמגום או השטף של המשתתפים.

נושאים קשורים: