בני בן השנתיים וחצי החל לגמגם – האם יש מקום לגשת לטיפול, אבחון והיכן ?

בני בן השנתיים וחצי דיבר בצורה מאוד יפה עד לפני כחודשיים שאז התחיל לגמגם, הוא רוצה לומר משהו ובמילה הראשונה הוא נתקע. האם יש מקום לגשת לטיפול, אבחון והיכן ?

גמגום יכול להופיע אצל ילדים צעירים החל מגיל 18 חודשים. במרבית המקרים (בין 70% ל-90%) הגמגום עובר ללא כל התערבות, כלומר ללא טיפול מקצועי. הזמן עד ה”החלמה” מהגמגום יכול לארוך שבועות ספורים, אך הוא יכול גם להתארך עד 4 שנים. במרבית המקרים לא ניתן לנבא באופן מוחלט את הסיכוי שהגמגום יעבור, ובנתיים הגמגום משפיע על הצורה בה אנו, המבוגרים, מתקשרים עם הילד ועל התחושה שלו כלפי תקשורת עם הסביבה – מומלץ לבחון את הנושא באופן יותר יסודי.

מכיוון שעברו מספר חודשים מאז שהגמגום הופיע ועדיין לא קיימת מגמה ברורה של שיפור בדיבור, אני ממליץ לפנות לאבחון אצל קלינאי/ת תקשורת. מטרת האבחון תהיה לזהות האם יש גורמים התפתחותיים אשר משפיעים על הגמגום והאם יש פעולות שאתם, ההורים, יכולים לעשות על מנת לסייע לילדכם לשפר את דיבורו.

חשוב לציין, שאנשי מקצוע שונים (כגון פסיכולוגים, גננות וכד’) עשויים לומר לך שאין מקום ללכת לאבחון בשלב זה, כיוון שלא מטפלים בגמגום לפני גיל בי”ס. הדבר אינו נכון! ניתן לטפל בגמגום בגילאים צעירים מאוד, וחשוב לקבל הדרכה טובה כבר בגיל הצעיר.

ד”ר עופר אמיר – קלינאי תקשורת