מידע לילדים מגמגמים

אם אתה ילד מגמגם אתר זה הוא בשבילך! באתר תוכל למצוא מידע חשוב בנושא גמגום, להפנות שאלות שאולי מטרידות אותך, ולקבל עליהן תשובה. בקרוב ייפתח באתר גם פורום מיוחד לילדים מגמגמים. בפורום תוכל להכיר ילדים אחרים ולקרוא מה הם מספרים על עצמם. יתכן מאד שתמצא הרבה דברים משותפים ביניכם, ותרגיש שאתה מכיר היטב את מה שהם עוברים, כי גם אתה חווית דברים דומים. תוכל ללמוד מהניסיון של הילדים, להחליף איתם דעות, עצות והמלצות, או למצוא אוזן קשבת. חשוב לנו באמב”י שתדע שאתה לא לבד. יש עוד ילדים וגם מבוגרים שמדברים עם גמגום, והם יכולים לעזור לך ולתמוך בך.

מה זה גמגום?
גמגום זה כשהדיבור לא זורם בשטף, אלא יוצא קטוע. זה קורה כש”מכונת הדיבור” שלנו (מיתרי הקול, השפתיים, השיניים, המח ושאר חלקי הגוף שאחראים על דיבור) לא פועלת כפי שהיא אמורה לפעול. 

למה מגמגמים?
הרבה מדענים מנסים ברגעים אלו ממש לפצח את שאלת ה”מיליון דולר” הזו. בינתיים, עדיין אין תשובה ברורה לכך. החוקרים מאמינים שאין סיבה אחת ויחידה שגורמת לגמגום, אלא צירוף של סיבות שונות אצל אנשים שונים. מה שכן הוכח ללא ספק הוא שאף אחד לא אשם בגמגום. לא הילד ולא ההורים של הילד.

כמה אנשים מגמגמים?
מתוך כל האנשים בעולם, בערך 50 מיליון איש מגמגמים (1 אחוז). 

האם הגמגום מופיע אצל בנים ובנות באופן שווה?
יש הרבה יותר בנים מגמגמים מבנות מגמגמות, בערך פי 4. זאת אומרת, שאם תיקח קבוצה של 100 אנשים, יהיו בקבוצה הזו 4 בנים מגמגמים, לעומת בת אחת מגמגמת. 

מתי הגמגום מופיע?
הגמגום מופיע בדרך כלל בגיל שבין שנתיים עד גיל ארבע, אולם לעתים הוא מופיע גם מאוחר יותר. אצל הרבה ילדים הגמגום ייעלם אחרי תקופה קצרה, אבל אצל חלק מהם הוא יישאר. החוקרים אינם יודעים עדיין למה יש מקרים בהם הגמגום נפסק ואחרים בהם הוא נשאר.

האם הגמגום עובר בתורשה?
בחלק מהמקרים הגמגום קשור לתורשה, אבל לא בכולם. כלומר, אם תיקח קבוצה של 100 אנשים מגמגמים, תמצא בתוכם בערך 60 אנשים שיש להם לפחות קרוב משפחה אחד אשר מגמגם, זאת אומרת שאצל 60 האנשים האלה, קרוב לודאי שהגמגום עובר במשפחה. 

אם אני מגמגם, זה אומר שאני פחות חכם?
ממש לא! הרבה מחקרים מראים שהגמגום לא קשור למנת המשכל, ושילדים ומבוגרים עם גמגום אינם פחות וגם לא יותר חכמים מאחרים. יש להם אינטליגנציה וכישורים, בדיוק כמו לאחרים.

האם אפשר להפסיק לגמגם?
בדרך כלל, כשהילד קטן, הגמגום שלו נעלם אחרי כמה שבועות או כמה חודשים. יש גם מקרים בהם הגמגום עובר אחרי כמה שנים. יש אנשים שהפסיקו לגמגם כשהגיעו לגיל מבוגר יותר, בדרך כלל אחרי טיפול ממושך עם קלינאי תקשורת או על ידי טיפול עצמי. יש אנשים שעדיין מגמגמים כמבוגרים אבל הרבה פחות וגם הרבה פחות אכפת להם לגמגם. האנשים האלה מספרים, וגם המחקרים מראים, שהדרך הכי טובה לגמגם פחות, היא כאשר האדם המגמגם אינו מנסה להסתיר את הגמגום. אם אתה מגמגם, אתה צריך לזכור שהגמגום הוא רק חלק קטן מתוך הרבה דברים טובים שיש בך.  יש כל כך הרבה דברים שמעניינים אותך, כל כך הרבה דברים שאתה אוהב לעשות, כל כך הרבה דברים שאתה טוב בהם וכל כך הרבה דברים שאתה יכול לתרום בכיתה, עם החברים, עם המשפחה.

הדרך הטובה ביותר לגמגם פחות היא להגיד את מה שאתה רוצה להגיד, אפילו אם הדיבור יהיה מגומגם, ולא לתת לגמגום לשלוט בחייך או למנוע ממך לדבר או לעשות כל דבר אותו אתה בוחר לעשות. 

למה יש מצבים בהם אני מגמגם יותר?
יש מצבים בהם אתה נרגש (יש גם התרגשות טובה, כמו יום הולדת), או שאתה לחוץ בזמן, אתה מתוח, או שאתה חושש. במצבים כאלה קשה יותר לדבר שוטף. אלה הם מצבים בהם גם אנשים שאינם מגמגמים, מתקשים לשמור על שטף בדיבור.

יש גם מצבים בהם המוח שלך מזכיר לך דברים לא נעימים. גם אם אתה לא זוכר את המצבים האלה, המוח שלך זוכר אותם. זה נקרא “תת מודע”. כאשר התת מודע מזכיר לך מצב שהיה לך לא נעים, יתכן שהגמגום יהיה בולט יותר. לדוגמא, אם פעם הזמנת אוכל במקדונלדס, והדיבור שלך היה אז תקוע, יתכן שכאשר תגיע שוב למקדונלד ותרצה להזמין אוכל, התת מודע שלך יזכיר לך את אותה פעם בה היית במקדונלד והזמנת אוכל והדיבור נתקע. ואז אולי תחשוב שגם הפעם תגמגם כשתזמין אוכל במקדונלד. החשש הזה יכול לגרום לך לגמגם יותר. אין זו אשמתך.

למה יש אנשים איתם אני מגמגם יותר?
התופעה הזו משותפת כמעט לכל ילד או מבוגר שמגמגם. יש אנשים שאיתם זה פשוט קשה יותר לדבר שוטף. זה קורה בדרך כלל עם אנשים חסרי סבלנות, נרגזים, או מלחיצים. תחושת לחץ הזמן או הפחד גורמים לדיבור להיות שוטף פחות.

יש מצבים בהם התת מודע שלך שוב מזכיר לך דברים לא נעימים. לדוגמא, אם פגשת פעם מישהו, שכאשר דיברת איתו, הגמגום שלך היה קשה יותר, יתכן שכאשר תפגוש את האדם הזה שוב, התת מודע שלך יזכיר לך את אותה פעם בה דיברת איתו והדיבור שלך נתקע. ואז אולי תחשוב שזה עומד לקרות לך שוב. החשש הזה יכול לגרום לך לגמגם יותר. גם כאן, אין זו אשמתך. 

ילדים אמרו לי שאני מגמגם בגלל שאני פסיכי, זה נכון?
בהחלט לא! גמגום לא מופיע אצל ילד בגלל שמשהו איתו לא בסדר. ילד לא מגמגם בגלל שבאופי שלו הוא לחוץ, חרד, ביישן או כל תכונה אחרת. ילדים מגמגמים אינם שונים מילדים אחרים. אם ילד מגמגם נראה לפעמים קצת לחוץ זה רק בגלל שהגמגום גורם לו להרגיש ככה אבל לא בגלל שמשהו בו שונה או לא בסדר. 

למה ילדים מציקים לילדים מגמגמים?
להרבה ילדים מציקים בבית הספר ומכל מיני סיבות: למשל, אם הילד שמן או נמוך, אם האוזניים שלו בולטות, אם הוא לא טוב בספורט, אם יש לו משקפיים, אם יש לו מכשיר שמיעה, אם הוא מגמגם. כל דבר שיכול להיתפס כחולשה הוא “תירוץ” טוב עבור ילדים מסוימים להציק.

למה הם מתנהגים כך? יכולות להיות לכך כמה סיבות:

  1. הם מרגישים חוסר ביטחון לגבי עצמם, והם מאמינים שאם יציקו לילד אחר, זה יתן להם תחושת ביטחון.
  2. הם מקנאים בילדים האלה. הם רואים שאותם ילדים טובים בלימודים או טובים במשהו אחר, וזה מרגיז אותם.
  3. לעיתים, ילדים שמציקים לאחרים הם ילדים שרע להם. הם מאמינים שאם הם יגרמו לילד אחר להרגיש רע עם עצמו, הם ירגישו טוב יותר.
  4. ילדים מציקים גם כי הם לא מבינים משהו. למשל, הם לא מבינים מדוע הילד מגמגם. יש ילדים שכשהם לא מבינים משהו, במקום לשאול ולקבל תשובות, הם מעדיפים להציק.

הבעיה היא שהצקות הן דבר מאוד מאוד מכאיב ופוגע. במיוחד אם אתה בעצמך מרגיש רע או מתבייש בדבר ממנו הם צוחקים.

מה לעשות כשמציקים לך בנוגע לגמגום?
הצקות או לגלוג של ילדים אחרים הן דבר מכאיב ופוגע, אבל חשוב שתזכור שילדים אומרים הרבה דברים לא נכונים, ושהגמגום שלך לא אומר שמשהו אצלך לא בסדר. אתה חכם כמו ילדים אחרים והגמגום לא צריך להפריע לך להצליח ולהגיע להישגים.

מה עושים כשלועגים לך על הגמגום?
יש כמה אפשרויות. כל אחד בוחר את האפשרות שמתאימה לו:

  1. תתנהג כאילו לא אכפת לך. אם הילד המציק יראה שזה לא אכפת לך, כבר לא יהיה לו כיף להציק לך. הוא ירגיש שהוא סתם מתאמץ, ובסוף הוא יניח לך.
  2. פנה למורה שלך וספר לה על כך. פנייה כזו אינה נחשבת הלשנה. חשוב שהמורה תדע על המצב. יתכן שהיא לא יודעת מה קורה בהפסקות. אחרי שתספר לה תוכלו לחשוב ביחד מהי הדרך הטובה לגרום לילדים האלה להפסיק להציק לך. אולי תחליטו שכדאי לדבר עם הילדים האלה, או שאולי תעשו שיחה בכיתה על נושא הגמגום, ואז ילדים אחרים יכירו את הנושא הזה ויבינו אותך.
  3. ספר להורים שלך. אם אתה בטיפול אצל קלינאית תקשורת, ספר לה. ואז תוכלו לחשוב ביחד על דרכים לטפל בבעיה הזו.
  4. אפשר גם לחשוב על דבר אחד להגיד במצב כזה (ולהתאמן עליו מראש) כמו למשל “וואו, אתה ממש בדרן”.
  5. לעשות שיחה בכיתה בנושא גמגום. בשיחה תסביר להם מה זה גמגום, למה מגמגמים, מה מרגישים כשמגמגמים. ספר להם שיש אנשים מפורסמים מאד שמגמגמים. למשל: השחקן ברוס ויליס, השחקנית מרילין מונרו, צ'רצ'יל שהיה ראש ממשלת אנגליה, הזמר יהודה פוליקר, עו”ד רונאל פישר שמופיע הרבה בתכניות בטלוויזיה. הילדים יכירו את הנושא, יבינו אותך, ילמדו דברים חדשים שלא ידעו, ואז הם יציקו לך פחות, או שיפסיקו להציק לך. אם תדבר על הגמגום בגלוי למרות שזה לא קל לעשות את זה, לא תצטרך לעשות מאמצים להסתיר את הגמגום. הרבה מחקרים מראים ששטף הדיבור משתפר בדרך כלל כשלא מנסים להסתיר את הגמגום.

האם כדאי ללכת לטיפול בגמגום אצל קלינאי תקשורת?
לקלינאי תקשורת אין שיקוי קסמים שמעלים גמגום. מה שכן, אצל קלינאי תקשורת תוכל ללמוד לגמגם פחות ובקלות רבה יותר. הטיפול יעזור לך להבין ולהכיר את הגמגום שלך, ולהרגיש יותר בשליטה ויותר בנוח איתו. אם תרגיש נוח עם הגמגום, יהיה לך קל יותר לדבר, ויהיה לך קל יותר לטפל בקשיים בבית הספר, או בבעיה של הצקות.