מכשירים אלקטרונים לשיפור שטף הדיבור

מאמר זה תורגם מאנגלית והוא מציג מכשירים אלקטרוניים שנועדו לעזור לאנשים מגמגמים לדבר באופן שוטף יותר.

המכשיר הראשון הוא ה- SpeechEasy . המנגנון של מכשיר זה הוא הקטן ביותר והמתקדם ביותר מסוגו. הוא יכול להתאים לתעלת האוזן באופן מושלם (כמו מכשיר שמיעה קטן) והוא משתמש במעבד חזק כמו זה שנמצא במחשבים.

המכשיר פותח בידי חברת Janus מארה”ב וקיבל תשומת לב תקשורתית רבה שם. המכשיר נראה כמו מכשיר שמיעה קטן, אבל במקום להגביר, הוא מעכב בעדינות את הסאונד ומשנה את גובה הצליל.
המכשירים האלקטרוניים הללו תוכננו להפחית גמגום ע”י תכונה שנקראת “אפקט המקהלה”.
ידוע שמגמגמים מדברים שוטף יותר כשהם מדברים ביחד עם אדם אחר. בעזרת חיקוי תכונת “אפקט המקהלה” אדם מגמגם, המשתמש ב- SpeechEasy יכול לדבר שוטף יותר.

משוב שמיעתי משתנה ( Altered Auditory Feedback – להלן AAF ) הוא האופן בו ה- SpeechEasy משחזר את “אפקט המקהלה” שבא לביטוי בשילוב של משוב שמיעתי מושהה
( Delayed Auditory Feedback – להלן DAF ) ומשוב תדירות משתנה ( Frequency Altered Feedback – להלן FAF ).

גישה זו היא שינוי משמעותי מדרך הטיפול ב 30 השנה האחרונות, שנשענה בעיקרה על טיפולים שלימדו מגמגמים איך להירגע ולהאט את קצב הדיבור.

צריך לציין שאין תרופת פלא לגמגום והמכשיר לא מציע ריפוי מהיר, הוא פשוט מציע דרך אחרת לשיפור שטף הדיבור.

המכשיר מופיע בשלושה דגמים; האחד תוכנן להיות מורכב מאחורי האוזן ושני האחרים מוכנסים לתוך האוזן ומופיעים במספר מידות.

היתרון המשמעותי ביותר של המכשיר הוא הפחתה של הגמגום בזמן קצר עבור חלק מהמשתמשים. ברגע שהמכשיר מורכב, ההשפעה על שטף הדיבור יכולה להיות מיידית.
יתרונות נוספים כוללים את היכולת לשלוט על הדיבור במצבי דיבור הנחשבים מסובכים ושיפור רמת הביטחון העצמי.

אחד המשתמשים אמר שמכשיר ה- SpeechEasy נתן לו יותר שטף בזמן העבודה על שיפור הדיבור “אני חושב שיותר קל לעבוד על הגמגום שלי אם לפחות יש לי רמה מסוימת של שטף”.

גמגום יכול להפוך תקשורת בסיסית לחוויה כואבת ומרה. ולחלק , אף טיפול לא הצליח לעזור.

השימוש במשוב שמיעתי משתנה ( AAF ) נראה כיעיל בזמן דיבור בטלפון, דיבור בפני קהל ובמגוון מצבים אחרים כמו הזמנות במסעדות ובשיחות חברתיות.

למרות שיש הערכות טובות בנוגע ליכולת מכשיר ה- SpeechEasy , יש מגבלות מסוימות שצריך לקחת בחשבון בעת השימוש.
קריסטין סימפסון ניסתה מכשיר נגד- גמגום בשנת 2001 לשלוש שעות ניסיון אך לא הבחינה למעשה בשום שינוי כשהורידה אותו.
לדבריה: “שמעתי כל הזמן רעש באוזניים בעת השימוש במכשיר”.
היא השתמשה בגרסה לא מתקדמת של המכשיר שעלתה 3000 פאונד בוועידה העולמית לאנשים מגמגמים 2001 ואמרה שהיא חוששת להשתמש בו בעבודה בגלל הרעש שהוא מחזיר.
למרות שלא נראה שהמכשיר עזר לה, היא נשארה אופטימית וציינה “זה יכול לעזור די הרבה, במיוחד במצבים מאיימים”.

רעשי רקע שיכולים למנוע מלשמוע את קולך במסעדה, בבר או במרכזי קניות עלולים להוות בעיה. גם בטלפון, לשמוע את קולך בהשהיה באוזן אחת, ולהקשיב לאדם בצידו השני של הקו, עלול להפריע מאד. כמובן גם יש לקחת בחשבון גם את העניין החזותי, כמה נוח תרגיש שיראו אותך עם המכשיר הזה.

אדם בן 33 נהג לומר שהוא לוקה בשמיעתו. אחר אמר שזה כמו “לחשוף את הגמגום שלי לעיני כולם”.

מכשירי ה- SpeechEasy לא נמכרים עדיין בבריטניה (או בישראל) וניתן להסיג אותם בארה”ב. הלקוח צריך לעבור בדיקת דיבור ושמיעה ואחר כך מודדים את האוזן הנבחרת ומכינים את המכשיר בהתאם.  לא ניתן לרכוש את המכשיר באמצעות הדואר וכדומה.

מכשירים אלקטרוניים אחרים הקיימים בשוק הם המוצרים של  Casa Futura Technologies . הם כוללים חבילת בקרת שטף אלחוטית (2300 $) , בקרת שטף שולחנית (1600 $) וחבילת תוכנה שמשתמשת בשיטות ה- DAF/FAF .

מוצר שימושי אחר הוא ה- DAF/FAF Assistant .זוהי תוכנה המשתמשת בשיטות ה- DAF/FAF  התוכנה דורשת אזניות ומיקרופון ועושה שימוש באפקט המקהלה. ניתן להוריד את התוכנה לתקופת ניסיון של שבעה ימים ולקנותה במחיר של 20 – 30 פאונד.

למרות שכל המוצרים האלה שימושיים ויכולים לשפר את הדיבור, הם לא זולים. מכשיר ה- SpeechEasy מגיע בשתי חבילות – בסיסית ומתקדמת. המחיר מתחיל מ- 3600$ עבור החבילה הבסיסית של הרכבה מאחורי האוזן עד ל- 4900$ למודל הקטן ביותר שמורכב בתעלת האוזן.

לפי מחקר שנעשה בחברת Janus , אנשים שישתמשו במכשיר ה- SpeechEasy במשך מספר חודשים יכולים להפוך 50% – 90% יותר שוטפים. המחקר לא מפרט כמה זמן לוקח כדי להפוך ליותר שוטף , וגם לא מציין כמה פעמים יש להשתמש במכשיר כדי לקבל תוצאות.

זה תהליך הדרגתי אולם חלק מהמשתמשים דיווחו על תוצאות די מהר. צריך לומר שלא כל אחד מגיב למכשיר באותה צורה, לכן שיעור האנשים שישיג תוצאות בדרכים שונות יכול להשתנות.

דיוויד דרו שהשתמש במכשיר ה- SpeechEasy במשך ארבעה שבועות אמר: “אני לומד כל יום עוד ועוד כיצד להשתמש באופן יעיל יותר במכשיר. ישנן טכניקות שניתן ללמוד ולהתאמן בהן – זו לא תרופת פלא אבל המכשיר נותן לי סיכוי להשתפר יותר ויותר ככל שאני משתמש בו”.

למידע נוסף:
www.speecheasy.com
www.casafuturatech.com
http://www.mnsu.edu/comdis/kuster/TherapyWWW/dafdiscussion.html