הכנס השביעי של אמב”י 21/10/04

ביום חמישי ה-21 באוקטובר 2004, בסמוך ליום המודעות הבינלאומי לגמגום, התקיים הכנס השנתי השביעי של אמב”י, שעמד בסימן שנת הילד המגמגם ברחבי העולם. הכנס, שאורגן בשיתוף אמב”י, המכון לשיקום השמיעה והדיבור בבית החולים שיבא והחוג להפרעות בתקשורת של אוניברסיטת תל אביב, היווה נקודת מפגש מקצועית וחברתית לקלינאי תקשורת, מגמגמים, סטודנטים מהחוג להפרעות בתקשורת ולאנשי מקצוע נוספים מהתחום.

הכנס, שכלל הרצאות במספר נושאים הקשורים לגמגום, מפי קלינאי תקשורת ומגמגמים, וכן סדנאות שעסקו במודעות לגמגום ובהתמודדות עמו, נפתח בברכות של יו”ר אמב”י, בני רביד, ובדבריה של ראש החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת ת”א, ד”ר ליאת קישון-רבין. ראשונת המרצים היתה ד”ר רות עזרתי מאוניברסיטת ת”א, שהרצאתה “על תוצאות הטיפול בגמגום” סקרה את התפתחות הטיפול בגמגום במהלך מאה השנים האחרונות. בנוסף הציגה ד”ר עזרתי מחקר ראשוני שערכה, ואשר עוסק בשתי גישות טיפוליות מרכזיות בגמגום: הגישה האחת מתמקדת בטכניקה של הדיבור ואילו הגישה השנייה בתוכן השיחה.

בכנס הוצגו שלוש סדנאות המיועדות למגמגמים ולבני משפחותיהם, ואשר אמורות להיפתח במהלך חודש נובמבר 2004. אסנת פלג, מטפלת קבוצתית, הציגה סדנה חווייתית שכותרתה “גמגום – השלמה או מלחמה”, ובמהלכה יעשה שימוש באמצעים אמנותיים כגון ציור, דרמה, תנועה ומוסיקה. קלינאית התקשורת עופרה איזקסון הציגה את קבוצת התמיכה שבהנחייתה, אשר מיועדת לתמיכה בהורים לילדים מגמגמים, ואילו ד”ר אלי אברהמי מאוניברסיטת חיפה הציג סדנה המיועדת לאנשים מגמגמים ואשר פועלת במתכונת תיאטרון טיפולי (פסיכודרמה).

לאחר מכן ניתנו שלוש הרצאות מפי אנשים מגמגמים. ראשון הדוברים היה שוקי פרידמן, שהציג את פורום הגמגום אותו הוא מנהל בפורטל האינטרנט תפוז. לדבריו, עוסק הפורום בשני נושאים מרכזיים: האחד, ייעוץ ותמיכה שמעניקים חברי הפורום איש לרעהו; והשני, דיון בשיטות השונות לטיפול בגמגום. לאחר מכן עלה אמיר פלג על הבמה וסיפר על חוויותיו כילד וכמתבגר מגמגם, על תובנותיו הנוגעות להתמודדות עם הגמגום בגיל צעיר והשקפתו על הגמגום כיום. ולפני ההפסקה סיפר שמואל  על חוויות הילדות שלו כילד מגמגם, על מטפלים וטיפולים שעבר ועל ההתייחסות של הוריו לגמגום.

לאחר הפסקה נחלקו המשתתפים לשתי סדנאות. בסדנה הראשונה, שנקראה “על הגמגום והצרות שהוא גורם” ואותה הנחה בני רביד, סיפרו המשתתפים על עצמם ועל הקשיים הנגרמים להם על ידי הגמגום. את הסדנה השנייה, שעסקה בפסיכודרמה, הנחה ד”ר אברהמי, ובה ניתנה למשתתפים האפשרות להתנסות בקבוצת פסיכודרמה, כמו זו העתידה להיפתח בחיפה. לקראת סיום התקיים פאנל בו מי שרצה עלה על הבמה, ושיתף את האחרים בהתרשמותו מהכנס ובחוויות אחרות הקשורות לגמגום.

הכנס אורגן באופן מקצועי ומעניין, והיה פורה במיוחד, הן עבור אנשי המקצוע והן עבור המגמגמים. הכנס התנהל באווירה חיובית ותומכת, וככל שהתקדם הערב התחזקה התחושה הטובה בקרב המשתתפים, ואף עלתה השאיפה לקיים מפגשים מהנים ומועילים שכאלה באופן תכוף יותר.