הכנס השלישי של אמב”י

ביום חמישי ה-16 לנובמבר 2000 נערך הכנס השלישי של ארגון אמב”י. היה זה כנס מוצלח, המוצלח ביותר עד כה. הכנס עסק
בנושא “הקבוצה לעזרה עצמית כדרך להתמודדות עם הגמגום” ונערך בהנחיתו של מר אריק ברבנלסקי יו”ר סניף הצפון.

ראשונת הדוברים הייתה מרתה רמון מנהלת המרכז לעזרה עצמית. היא פתחה בדברי ברכה, עודדה את אמב”י בדרכו ונתנה צרור עצות כיצד יש להמשיך דרך זו. יש להזכיר כי ארגון אמב”י קם בעדודו ובעזרתו של המרכז לעזרה עצמית וזוכה לעזרתו עד היום. בהזדמנות זו אנו מודים מקרב לב לצוות המרכז על עזרתם המסורה.

לאחר מכן הרצה פרופ’ אסא כשר. בהרצאתו המבריקה והמרתקת הוא הסביר את המרכיבים של השפה האנושית – אותה שפה שאנו האנשים המגמגמים מתקשים לבטא. בנוסף לכך דיבר פרופ’ כשר ועל העזרה העצמית ועל חשיבותה, הוא הדגיש את העובדה שבקבוצה לעזרה עצמית מתגלות תכונות של אומץ לב ורעות. תודה לפרופ ‘ אסא כשר ונקווה להתראות שוב.

בהמשך דיבר יו”ר אמב”י בני רביד על תחושת הבדידות המייחדת את האדם המגמגם ועל ניסיונו האישי בהתמודדות עם חווית הבדידות כמגמגם. ההרצאה הייתה מרגשת ואפשרה לקהל המאזינים, דוברים מגמגמים ושוטפים כאחד, להביט לרגע אך תוך החוויה האישית, המיוחדת, ולעיתים הכואבת של האדם המגמגם.

אחריו שמענו את הרצאתה של תרצה כפיר-צימרינסקי. תרצה הגישה את עבודתה הסמינריונית שנעשתה בחוג להפרעות בתקשורת אוניברסיטת ת”א בהנחייתה של ד”ר רות עזרתי. העבודה הציגה את תחושת השיפור שחש המגמגם בעמדותיו וגמגומו בעקבות ההשתתפות בקבוצת תמיכה.

לאחר ההפסקה ישבו בפנל מספר חברים מהקבוצה לעזרה עצמית של ת”א. את הפנל הוביל ראש הקבוצה מר שוקי פרידמן. החברים שיתפו את הנוכחים על מה שקורה בקבוצה ועל השפעתה של על החיים בכלל. מתברר כי תהליכים המתרחשים בקבוצה גורמים לשיפור תפקודם של האנשים המגמגמים בחברה.

בהמשך קרה משהו נפלא. התפתח “הפנינג ” שהיה אמור להיות דימוי של קבוצה לעזרה עצמית. בפועל היה זה משהו גדול בהרבה. בתחילה ניתנה האפשרות שאנשים יכירו זה את זה. האנשים התחילו לדבר זה עם זה, הכירו זה את זה, דיברו על הבעיות שלהם;#65533& ולא רצו להפסיק. התפתחה אווירה של “ביחד”, מעין אחוות אחים מרגשת שלא רצתה להיגמר…
בהמשך מספר אנשים סיפרו על חוויותיהם ודיברו על דרכים לעודד קבוצות לעזרה עצמית.

הכנס הסתיים בהרצאה קצרה של החבר איתמר יששכר שדיבר על תכנית מקגייר לגמילה מגמגום אותה עבר באוסטרליה. איתמר ייתן הרצאה נרחבת יותר בערב עיון שיוקדש לנושא תוכנית מקגייר ב- 11 לינואר 2000.