נטילת סיכונים היא האופציה הבטוחה ביותר

תרגם מאנגלית: ברק ליברמן

אם יש דבר שאתה ממש רוצה לעשות, אך נראה לך שלא תוכל לעשותו בגלל הגמגום, ג’ורג’ קמפבל יראה לך כיצד להוציא זאת לפועל.

חשוב על משהו שאתה מאד רוצה לעשות.  כל דבר. אתה יודע שלדבר הזה יש פוטנציאל תועלת גדול עבורך, אך אתה לא בטוח אם תוכל להתמודד עם הסיכונים ההתחלתיים הכרוכים בהשגת אותה תועלת.

אתה רק צריך את הדחיפה האחרונה כדי להתחיל לפעול!  בכל פעם שאני עומד בפני מצב כזה, אני משתמש בטבלת סיכונים מול תועלות שלי.

מדובר בכלי מיוחד המאפשר להתגבר על הפחד הראשוני מגמגום בסיטואציה חדשה. כלי יעיל ביותר לדעתי. השתמשתי בו מספר פעמים במהלך חיי, וכן עם עוד אנשים מגמגמים.

מצאתי ששני הסיכונים השכיחים ביותר הם:

  1. לגמגם מול אדם אחר.
  2. תחושת מבוכה ואי-נוחות בהתחלת השיחה.

לדוגמא, אתה עלול לוותר על ראיון עבודה מסוים כי אתה לא רוצה לגמגם לפני צוות המראיינים.ייתכן שתחוש אי-נוחות בהתחלה, אך תדמיין מה יקרה אם בכל זאת תלך על זה. תלך לראיון העבודה, אולי תגמגם במהלכו, אך תשיג את העבודה. הדבר שכל כך רצית – שלך.

מה יהיה הרווח בללכת לראיון העבודה ? מה היא התועלת עבור חייך החדשים ? איך תשתנה כאדם ?  אילו יתרונות חדשים יהיו חלק מחייך ?

לפני כשנה רציתי להתחיל ללמוד אומנויות לחימה. אבל נחשו מה ? פחדתי ללכת למועדון  כי חששתי לגמגם לפני המדריך (הפגיעות הגופניות היו הרבה יותר למטה ברשימת הפחדים שלי). אבל בכל זאת הלכתי על זה, והתועלת עבורי היא עצומה.

כך נראתה הטבלה הפרטית שלי:

 

סיכון תועלת

האפשרות לגמגם בפני אנשים

חברים חדשים
תחושת אי – נוחות בהתחלה שינוי בחיים, גיבוש אישיות
תחושה חדשה של בטחון
מוכנות להתמודד עם אתגרים חדשים
תחושה שאני חזק יותר נפשית וגופנית
אפשרות ללמוד על תרבות המזרח,  על רוחניות
תחושה נפלאה של שלווה, שמחה וסיפוק

לביצוע שינויים חיוביים קטנים יש תכונה של תגובת שרשרת.  במקום לומר ” אני אמתין עד שאפסיק לגמגם, ואז אצטרף למועדון הקרטה” , אני פשוט הצטרפתי למועדון הקרטה. הדבר הזה עזר לי  לשפר את המשמעת העצמית שלי  ובכלל את האישיות שלי , ובכך לתת לי כלים טובים יותר להתמודד עם הגמגום.

במהלך הסדנא שלי בכנס , ביקשתי מאנשים שיגידו לי מה הם באמת רוצים לעשות , דברים כמו לפתוח עסק עצמאי, לעבור למשרת ניהול, להצטרף למועדון דיבור בפני קהל וכיוצא באלה.

להלן חלק מהתועלות שאנשים העלו:

סיכון תועלת
האפשרות לגמגם בפני אנשים חופש ביטוי
תחושת אי- נוחות בהתחלה שליטה על גורלך
חיזוק הביטחון העצמי
הערכה עצמית גבוהה

הביטחון להרחיב את אזורי הנוחות

תחושת הצלחה, סיפוק, הגשמה עצמית
הביטחון להתמודד מול אתגרים חדשים
שמחת חיים
עשיר יותר במונחים חומרניים ורוחניים

הסתכלו על התועלות הנפלאות המחכות לכם.  האם תוכלו לדמיין  את רגשות השמחה, הסיפוק והביטחון העצמי לכשתשיגו מטרה נכספת. שימו לב שתחושת האי-נוחות (הסיכון) הינה זמנית בלבד. בעוד התועלת היא ארוכת טווח , ויכולה לשפר את איכות חייך לנצח. הסתכלו על התועלות. וכעת הסתכלו על הסיכונים.

אני רוצה לשאול אתכם שאלה…

האם אתה מוכן לסכן את כל התועלות הנפלאות הללו בגלל מעט גמגום ומעט אי-נוחות זמנית ?
Georgemedia@aol.com