כדור פלא?!

האם תרופת ה”פגוקלון” היא טיפול יעיל לבעיית הגמגום?

ארי גרשונוביץ מביא התרשמויות ומחקרים

 

בשנים האחרונות מנסים חוקרי תרופות לגמגום להשתמש בתרופות חוסמות דופאמין. דופאמין הוא חלק במוח הגורם לחרדה ולעודף פעילות; מלבד זאת ממלא הדופאמין פונקציות חשובות נוספות. נמצא כי בקרב מגמגמים קיים עודף בפעילות הדופאמין ולכן ההנחה הייתה שברגע שעודף הפעילות יפחת כך גם יפחת הגמגום. עם זאת, על אף שקיימות היום תרופות חוסמות דופאמין הן בעייתיות מאוד. תרופות אלו גרמו לתופעות לוואי קשות כגון תסמינים דומים לפרקינסון וסכרת. על כן האתגר היה למצוא תרופה שתפחית את פעילותו המוגברת של הדופאמין אך שזה ימשיך בפעילותו התקינה.

“ואז הגיע ה”פגוקלון””
המרכיב הנמצא בבסיס תרופת “הפגוקלון” נקרא GABA (ישנם סוגי GABA רבים ו”הפגוקלון” היא רק אחד מהם) אשר אינו חוסם את הדופאמין לחלוטין, אלא מפחית רק את עודף הפעילות שלו. במקור, פותחה התרופה להפחתת חרדה אך מעולם לא שווקה למטרה זו.

מטרת התרופה
מטרת תרופת “הפגוקלון” היא להעניק למגמגמים כלי נוסף להתמודדות עם גמגום. התרופה לא התיימרה להעלים גמגום אלא להפחית את תדירותו. עם זאת, ישנם כאמור דעות הטוענות שהתרופה מפחיתה את הגמגום על ידי הפחתת החלק החרדתי אך גם ישנם דעות אחרות שהתרופה מפחיתה  את הגמגום עצמו.
בשנים האחרונות נעשה מחקר בין כמה שלבים וזאת כדי לנסות ולקבל אישור לשימוש לגיטימי בתרופה לגמגום. מחקרים אלו נערכו בכמה קבוצות; קבוצות אשר קיבלו את  התרופה האמיתית, קבוצות שקיבלו תרופת דמה. במחקר בחנו בכל אחת מהקבוצות את כמות  הגמגום והשוו בניהם .
הצלחה המחקר הוגדרה כך שבקבוצה שקיבלה את התרופה האמיתית ,תדירות הגמגום ירדה בשיעור ניכר יותר מהקבוצה שקיבלה את תרופת הדמה.

תוצאות המחקר

“בשורה התחתונה הניסוי נכשל!!”
כדי לדעת האם הצליחה התרופה להשיג את ייעודה התרופה היו צריכים להתקבל השפעות ברורות  ומשמעותיות – ואלו לא התקבלו. למרות זאת, מפתחת התרופה לא אמרה נואש; היא המשיכה בניסוי התרופה ובדקה את השפעתה של התרופה על תת קבוצות של מגמגמים. למיטב ידיעתי הניסוי הסתיים אך עדיין לא פרסמו את התוצאות.

לסיכום
המחקר מצביע שפעילות מוגברת של דופאמין היא חלק מתופעת הגמגום. תרופת “פגוקלון” מבוססת על שימוש ב – GABA אשר ינטרל את עודף הפעילות ויגרום להפחתה בגמגום. עם זאת, הניסוי  נכשל וכרגע מחכים לפרסום תוצאות  מחקר נוסף על אודות השפעה התרופה על תת קבוצות של מגמגמים.
על פי מומחים בתחום כנראה שלא יערכו ניסיונות חדשים שיתבססו על GABA אך לדעתם בתוך כמה שנים יהיו תרופות יעילות שינטרלו עודף פעילות של דופאמין ללא תופעות לוואי רציניות  אשר יתבססו על מרכיבים חדשים .