הרצאה מיוחדת של ד"ר ג'ראלד מגווייר – מרץ 2019

זכינו בהזדמנות נדירה ומרתקת עבורנו לשמוע על מחקר עדכני בתחום הגמגום ממקור ראשון!
ד"ר ג'ראלד מגווייר הגיע לישראל להרצאה חד פעמית באמב"י בנושא:
הבסיס הביולוגי לגמגום והטיפול בו.  במהלך ההרצאה סקר ד"ר מגווייר ממצאי מחקרים שנערכו ובדקו את השפעת תרופות שונות על גמגום.

קישור להרצאה בדף הפייסבוק של אמב"י: https://www.facebook.com/ambi.org/videos/2050146578440144/

קישור למצגת ההרצאה: הבסיס הביולוגי לגמגום ומחקר בטיפול התרופתי של גמגום – דר ג'ראלד מגיוור


להלן מספר נקודות אשר עלו במסגרת שאלות הקהל –

** קיימים הבדלים בפעילותם של האזורים המפיקים דיבור בקרב אנשים שמגמגמים לעומת פעילותם של האזורים הללו בקרב אנשים שאינם מגמגמים. חוקרים מאמינים כי האזור הנקרא "גרעיני הבסיס" (Basal Ganglia), אשר אחראים על סנכרון התחלתן של פעולות, מעורבים בהיווצרות הגמגום. ההבדלים הללו נמצאו גם בקרב ילדים, לכן ניתן להניח שהם לא נגרמו בשל גמגום במשך שנים.

** השינוי ברמת השטף אשר נמצא במחקרים מוצג כממוצע – עבור נבדקים מסויימים, התרופות שיפרו את השטף ב- 80-90% ועבור אחרים השיפור בשטף היה אפסי.

** השלב הבא של המחקרים יכלול מיפוי גנטי, על מנת להבין מדוע קיימת שונות בין אנשים שמגמגמים בתגובה לתרופות, ואילו מאפיינים משותפים יש לנבדקים אשר עבורם התגלה שיפור משמעותי בשטף הדיבור בעקבות השימוש בתרופות שנחקרו. הרפואה מתקדמת לכיוון של רפואה מותאמת אישית, על פי המאפיינים הגנטיים של כל אדם. אוכלוסיית האנשים שמגמגמים היא אוכלוסיה הטרוגנית מאוד. ישנם סוגים שונים של גמגום, אשר ניתן לאפיין והמטרה היא לטפל בהם בהתאם.

** בתשובה לשאלה "האם אתה חושב שיום אחד תהיה תרופה לגמגום"? ענה ד"ר מגווייר שלכולנו יש עתיד ורוד מאוד. ישנן אמנם תרופות אשר יעילות עבור חלק מהאנשים, אולם הדבר החשוב ביותר הוא העובדה שהתכנסנו כמגמגמים, וקיבלנו את הגמגום. קבלת הגמגום וטיפול בו אינם סותרים זה את זה! הם משלימים זה את זה. ד"ר מגווייר הדגיש כי בתקשורת יש הרבה יותר משטף דיבור, וכי קבלת הגמגום והשתתפות בקבוצות תמיכה הינה המפתח.

** בתשובה לשאלה אודות הקשר שבין הפרעות קשב וריכוז וגמגום, ענה ד"ר מגווייר כי ברוב המקרים, תרופות המטפלות בהפרעות קשב וריכוז מגבירת את הפרשת הדופמין ולכן מחמירות את הגמגום.


ד"ר ג'ראלד א. מגווייר הוא מרצה ויו"ר הפקולטה לפסיכיאטריה ומדעי המוח בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קליפורניה בריברסייד.
ד"ר מגווייר סיים בשנת 1991 את לימודי הרפואה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטה סנט לואיס, וסיים להתמחות בפסיכיאטריה בשנת 1995 באוניברסיטת קליפורניה באירווינג.
ד"ר מגווייר הוא עמית של כבוד באגודת הפסיכיאטרים האמריקאית ונבחר ע"י עמיתיו הרופאים לאחד מ"הרופאים הכי טובים באמריקה" מידי שנה מאז שנת 2009.
ד"ר מגווייר הוא אדם מגמגם בעצמו, חבר בארגון המגמגמים הלאומי של ארה"ב מאז 1992, ומכהן כעת בתור יושב ראש הארגון. מחקריו אודות טיפול תרופתי בגמגום הופיעו בכתבי עת מדעיים רבים, והוא מחבר הספר "ללא היסוס: לדבר לשקט והמדע של הגמגום".

בעת כניסתו לתפקיד יו"ר ארגון המגמגמים הלאומי בארה"ב, אמר ד"ר מגווייר כי "יש לזכור את המורשת שלנו ובאותה עת לצמוח לכיוון העתיד. המשימה שלנו היא ברורה כאשר אנחנו נעים קדימה. משימתנו היא לתת מענה לצרכי קהילת האנשים המגמגמים כיום, במקביל לחיפוש טיפול רחב יותר מחר."  כאשר נשאל אודות האיזון שבין "גמגום הוא בסדר" ובין חיפוש פתרון, השיב ד"ר מגווייר "ברצוני לומר כי הקבלה והחיפוש אחר טיפול אינם בלתי תלויים. בהפרעות מוחיות נוספות בהן אני מטפל, כגון דיכאון קליני או הפרעה דו קוטבית, המטופל מקבל את מצבו אך במקביל מקבל את טבעו של הטיפול בהפרעה – דברים אשר המטופל חייב לעשות על מנת לקיים חיים פונקציונאליים ותוצאות טובות".