אודותינו

אות המתנדב בכנס שדרות

אמבי מקבלת את אות המתנדב לשנת 2013 בכנס שדרות בנוכחות יו”ר הכנסת

יורי אדלשטיין, הרב לאו, יו”ר הפייס עוזי דיין, מנהל הקרן לידידות הרב יחיאל אקשטיין.

 

 

ראיון עם יושבי ראש אמבי

לפני כשבועיים התכנסה האסיפה הכללית של אמב”י – ארגון מגמגמים בישראל, כדי לדון כמידי שנה בהתנהלות העמותה, אישור דו”חות ואישור בעלי תפקידים שונים.

בתוך כך, חנן הורביץ מונה ליו”ר אמב”י החדש והחליף את חנן גרף, שכיהן בתפקיד כשנתיים. גרף ימשיך לפעול במסגרת אמב”י לקידום פעילויות ופרוייקטים שונים, כפי שעשה בשנים האחרונות.

לציון חילוף התפקיד הבכיר, תפסנו את שניהם לראיון קצר, לסיכום מצד אחד ולהצגת החזון מצד שני.

חנן גרף, יו”ר אמב”י היוצא:

ספר בכמה מילים על עצמך

מגמגם מלידה. בילדותי עברתי מספר טיפולים, פסיכולוג וקלינאית, ללא שיפור. בשלב מסוים של חיי החלטתי להשלים עם הגמגום, לקבל את עצמי כמגמגם ולהצליח למרות הגמגום. הצלחתי להגיע לתפקידים בכירים בשרות הציבורי ובשנים האחרונות להוביל חברת ייעוץ פרטית בתחום הביטחון.

מה השקפתך על גמגום? החיים עם גמגום?

גמגום הינה נכות לכל דבר וענין. יכולת לקויה של מגמגם לתקשר עם הסביבה גורמת לתסכול וברבות הימים למצבים דיכאוניים אצל מרבית המגמגמים. ציבור המגמגמים נמנה לדעתי עם ציבור “בעלי המוגבלויות”. אמנם, אין נראות חיצונית של ה”מוגבלות” אך בפועל אין היא אמורה להיות שונה מכל מוגבלות/נכות אחרת. 2 משמעויות כבדות המשפיעות באופן דרמטי על חיי המגמגם: 1. יכולת לקויה/פחד ליצירת זוגיות; 2.  מציאת תעסוקה/מקום עבודה. היכולת לחיות עם המוגבלות תלויה ב- 80% מהמקרים באופי/אישיותו של המגמגם, קבלה עצמית, ביטחונו העצמי וההשלמה עם המוגבלות. שאר 20% קשורים בסיוע של גורמים אחרים, קרי, קהילה, משפחה, טיפולים ומזל.

אילו נושאים היה לך חשוב לקדם בפעילות שלך באמב”י?

הכרת משרד הבריאות/ביטוח לאומי בגמגום כנכות; הגברת המודעות לתופעה בקרב אנשי החינוך, גננות ומורים, ע”י מתן הנחיות לעשה/אל תעשה במהלך הכשרתם; לחבר יותר מגמגמים לאמב”י באמצעות קבוצות תמיכה.

איזה מסר/טיפ אתה רוצה לתת לאנשים המגמגמים? 

המסר הוא שאפשר לחיות ולחיות טוב עם הגמגום ולמרות הגמגום. אל תצפה לניסים ונפלאות מטיפול כזה או אחר. אם יעזור – אדרבא. סמוך אך ורק על עצמך! העבר את המבוכה שבגמגום ממך אל שומעיך! שנה גישה וגמגם בביטחון. זכור: אם אין אני מי לי!

פרגן למחליף שלך

איש יקר. מגמגם שהצליח להתגבר לא על הגמגום אלא על עצמו. מסור לשליחותו בצורה חסרת פשרות. נמצא בקשר קבוע עם ילדים מגמגמים ומשפחותיהם ומפיח בהם השראה ותקווה. בנוסף, פעיל רבות בנושא הנחיית מורים ומפגשים עם נוער לפני גיוס ומקפיד לדבוק בחזון “עולם שמבין גמגום”. מתייחס לפעילותו באמב”י כטרפיה עצמית ובתפקיד היו”ר יוכל להשפיע יותר על מדיניות הארגון ופעילויות עתידיות. טיפ?  משרה ציבורית, גם אם היא בהתנדבות, חשופה לביקורת ולעיתים גם לתסכול על הצלחה חלקית. אסור שאלה ירפו ידיך!

חנן הורביץ, יו”ר אמב”י הנכנס:

ספר בכמה מילים על עצמך

אני מהנדס אלקטרוניקה, כרגע בתפקיד דירקטור של איכות בחברת סרווטרוניקס. אני גם אדם מגמגם. מאז 2010 אני משקיע בהבנת גמגום, פיתוח אישי, העלאת מודעות לגמגום ומתן תמיכה לאנשים מגמגמים אחרים.​

מה השקפתך על גמגום? החיים עם גמגום?

​מכיוון שמקורו של גמגום בתופעה נוירו-פיזיולוגי, עם השפעה גנטית אצל חלק מהאוכלוסייה, אני מסתכל על גמגום כמשהו שהוא פשוט חלק ממני. אני עובד על קבלת הגמגום, וקבלה עצמית בלתי תלויה, במקום לנסות להעלים אותו. זה מאפשר לי לחיות את החיים שלי מבלי שאני מרגיש בושה או פחד מהגמגום. קבלה עצמית אינה ויתור, ומתוך מקום של קבלה אנחנו יכולים להקטין משמעותית את המאבק שלנו בגמגום, ולחיות חיים מלאים ונטולי פחד ובושה.​

באילו נושאים תתמקד בפעילות שלך באמב”י?

​אני אתמקד ביצירת מבנה אירגוני שיתמוך בהגשמת החזון של אמב”י – עולם שמבין גמגום. ​המבנה האירגוני יאפשר לנו להתמקד בפעילויות הליבה שלנו, ופעילויות אלה יהיו, בין היתר: קבוצות תמיכה ועזרה עצמית, יצירת מידע בעברית ובערבית, קשר עם קלינאי התקשורת, יחסי ציבור והסברה, קשר עם מעסיקים פוטנציאליים, וכמובן אירועים עבור הקהילה שלנו, שכוללת גם את האנשים המגמגמים וגם את בני משפחותיהם, וחשוב לנו להיות בקשר עם ולתמוך בהורים של ילדים מגמגמים.

איזה מסר/טיפ אתה רוצה לתת לאנשים המגמגמים? 

​זאת שאלה קשה כי גמגום הוא מורכב מאד ואין משהו אחד שעוזר לכולם. אחד הדברים הכי חשובי בעיניי הוא לא להיות לבד עם הגמגום, וזה נכון גם לאנשים מגמגמים וגם למשפחותיהם. תיצרו קשר איתנו ועם אחרים, תשתפו חוויות ותובנות, תשתתפו באירועי אמב”י, ותשברו את מעגל הבדידות. אין מה להתבייש מגמגום. אני מעודד אנשים לקרוא וללמוד כמה שיותר על גמגום על מנת ​להחליט כל אחד לעצמו מה נכון בשבילו. עם זאת, אני מאמין שקבלה עצמית צריכה להיות אבן היסוד שלנו, כי משם אנחנו יכולים לצמוח.

פרגן ליו”ר היוצא

​חנן גרף הוא סימל בשבילי את האדם המגמגם המוצלח. הוא חי את החיים שהוא רוצה ולא נותן לגמגום לעצור אותו. לראות את הדוגמא הזאת תרם לי רבות. למדתי מחנן הרבה על ניהול האירגון וקבלת האחר, ואני מקווה שאני אוכל להתייעץ איתו הרבה במהלך הקדנציה שלי.

מה החזון שלך?

​אני מקווה שאצליח לתרום לאנשים מגמגמים ולמשפחותיהם ולקדם את המעמד של אנשים מגמגמים בחברה באופן כללי. גמגום הוא מוגבלות עם דמיון למוגבלויות אחרות. הגיע הזמן שנעמוד זקופי קומה עם ועל אף הגמגום, וניקח את מקומנו בחברה.

בהצלחה!