מסר למגמגם מאת גוזף שייהן

ג'וזף ג. שיהאן (1918-1983 פסיכולוג קליני, חלוץ בתחום הגמגום והאדם המגמגם שהקדיש את חייו לחקר ולטיפול בתחום הגמגום ) שיהאן, מגמגם בעצמו, לא נכנע להפרעת הדיבור ופילס את דרכו עד לתפקיד של מרצה באוניברסיטת UCLA. לאורך השנים הוא הצליח לעזור לאלפי אנשים שמגמגמים באמצעות עבודות המחקר שלו, ספריו הרבים ובעזרת טיפולים קליניים. לפי שיהאן פתיחות וקבלה של הגמגום וניסיון אמיץ להתגבר על הפחד מהדיבור יכולים להביא להקלה ולהתגברות על קשיי הגמגום.

ג'וזף שייהן

מסר למגמגם \ ג'וזף שייהן

תורגם ע"י: ארי גרשנוביץ

רקע:
ד"ר גוזף שייהן היה מגמגם שהתמחה בפסיכולוגיה והתעסק בחקר הגמגום.הפילוסופיה שלו טענה שברגע שהמגמגם יתגבר על נטייתו לנסות לא לגמגם,הגמגום ירד וירד.במקרה שלו הוא באמת הפסיק לגמגם לחלוטין,ואיבד בכלל את היכולת לגמגם.דוקטור שייהן אמנם נפטר לפני יותר מ 30 שנה,אבל המורשת שלו חיה וקיימת.ב "מסר למגמגם" מגולמים תמצית האני מאמין שלו בנוגע לגמגום.ראיתי כתועלת לציבור לתרגם את האיגרת הזו לעברית,השתדלתי לתת רק תרגום מילולי

מסר למגמגם
אם החוויה שלך כמגמגם דומה לשלי,בזבזת חלק גדול מחייך בהאזנה להצעות כמו "תחשוב מה שאתה רוצה לדבר,צבור ביטחון,תיקח נשימה ארוכה",או אפילו "תדבר עם אבנים בפה". בנתיים ,כנראה למדת שהדברים הללו לא עוזרים,אם כבר הם מזיקים.יש סיבה טובה למה תרופות הסבתא האלו כושלות,כולם משמעותם דיכוי הגמגום ,טיוח,לעשות משהו מלאכותי.וככל שתטייח ותנסה להימנע מהגמגום ,יותר תגמגם.הגמגום שלך הוא כמו קרחון ,החלק שמעל השטח,מה שהאנשים רואים ושומעים ,זה באמת החלק הקטן.בהפרש ניכר החלק הגדול זה החלק שמתחת הבושה,הפחד,האשמה,כל שאר הרגשות שיש לנו כשאנחנו מנסים לדבר  משפט פשוט ולא יכולים.
כמוני  כנראה ניסית לשמור כמה שיכולת מהקרחון מתחת למים ניסית לטייח, לשחק אדם שוטף למרות בלוקים ארוכים ועצירות כואבות מדי לך או למאזין שלך להתעלם מהם.התעייפת מהעמדת פנים המזויפת ,אפילו כשהטריקים עבדו לא הרגשת כל כך טוב בגללם.כשהטריקים כשלו,הרגשת אפילו יותר גרוע.למרות זאת לא שיערת כמה טיוח ומניעה שומרים אותך במעגל המרושע של הגמגום.בפסיכולוגיה ובמעבדות דיבור מצאנו ראיות שגמגום זה קונפליקט,סוג מיוחד של קונפליקט בין ללכת קדימה ולעצור את עצמך.
"קונפליקט גישת המניעה".
(דהיינו א.ג)אתה רוצה לדבר אבל אתה נקרע על ידי דחף מתחרה לעצור את עצמך בגלל פחד. לפחד שלך בדומה לפחד של מגמגמים  אחרים יש מקורות ורמות שונים.הפחד הכי מיידי ומלחיץ הוא מהגמגום עצמו ,וזה תוצאה של מה שגרם לך לגמגם מלכתחילה.הפחד שלך מהגמגום מבוסס ברובו מהבושה שלך מהשנאה שלך מהדרך שאתה מגמגם.הפחד מבוסס גם על  ההצגה שאתה מציג שאתה לא(אדם א.ג) מגמגם.אתה  יכול לעשות משהו עבור הפחד הזה אם יש לך את האומץ.אתה יכול להיות פתוח אודות הגמגום שלך מעל השטח.אתה יכול ללמוד להתקדם בדיבור למרות הכול,ללכת קדימה מול הפחד, בקיצור אתה יכול להיות עצמך.וזה החלק שצריך להתמוסס קודם.רק להיות עצמך,להיות פתוח אודות הגמגום שלך,יביא לך הקלה רבה מהמתח.
מובאים פה 2 עקרונות שאתה יכול להשתמש לטובתך כשתבין אותם:
1) הגמגום לא פוגע בך.
2) השטף שלך לא עושה לך שום דבר טוב, אין שום דבר להתבייש בו כשאתה מגמגם ואין שום דבר להתגאות בו כשאתה שוטף.
רוב המגמגמים כשהם נתקעים ,חווים כישלון בכל עת ,מהסיבה הזו  הם נאבקים קשה לא לגמגם ולכן מגמגמים יותר.הם מכניסים את עצמם למעגל מרושע שיכול להיות מצויר כ :גמגום<-פחד<-שנאה<-בושה<-מניעה<-אשמה.
 גמגום זו חוויה של בדידות,כנראה לא ראית יותר מדי מגמגמים ואלו שראית התעלמת מהם כמו ממטרד.כמו שיש אנשים שמכירים אותך או ראו אותך ואפילו שמעו אותך שלא משערים שאתה מגמגם,כך מי שיש לו מגבלה בדיבור דומה לשלך עלול להסתיר את זה.מהסיבה הזו מעטים יודעים שכמעט אחוז אחד באוכלוסייה מגמגם,שיש יותר ממליון וחצי מגמגמים בארה"ב היום.הרבה אנשים מפורסמים סבלו מאותה בעייה כמו ג`ורג השישי של אנגליה,סומרטס מגאהם,מרילין מונרו,ודמויות מהטלביזיה גארי מור ג`אק פאר גמגמו בשלב כלשהו מחייהם.בבעיית הדיבור שלך,אתה עלול למצוא שאתה  לא יחידי ובודד כמו שחשבת.
כל מגמגם יש לו סגנון ייחודי בד"כ ,שהתפתח על ידי טריקים שמותנים בפחד ונעשו אוטומאטיים.אף על פי כן   הם סובלים מאותה בעיה גם אם הם בוחרים לקרוא לה גמגום מגבלת דיבור או משהו אחר.
איך אתה מגמגם זה מאוד חשוב,אין לך ברירה האם לגמגם אבל יש לך ברירה איך לגמגם.הרבה מגמגמים למדו כמוני שאפשר לגמגם בקלות באמצעות מאבק ומתח מועטים.המפתח ללמוד איך לעשות את זה הוא פתיחות,להעלות יותר מהקרחון על פני השטח,להיות עצמך לא להיאבק ולהלחם כשאתה בתקיעה להסתכל למאזין בנחת בעיניים,אף פעם לא להירתע בניסיון לדבר כאשר התחלת אותו,אף פעם לא להימנע ממילים וממצבים,ליזום דיבור גם אם אתה מגמגם הרבה.כל זה הוא בסיס לכל הצלחה בהתאוששות מגמגום.אתה יכול לגמגם את דרכך החוצה מהבעייה.
כל זמן שקידמת גמגום בבושה,שנאה,אשמה, הרגשת  פחד ומניעה לעבר הדיבור.הפחד והמניעה והאשמה יובילו ליותר גמגום וחוזר חלילה.מכיוון שהגמגום מקיים את עצמו במשולש המרושע הזה,יש הרבה מגמגמים מבוגרים שיכולים לעזור לעצמם לדבר בפחות מאבק אם הם יקבלו גמגום ויישארו פתוחים בנוגע לזה,ויעשו כל שביכולתם להוריד את השנאה אליו.רוב המטפלים הוותיקים מחפשים למנוע או לצמצם את תדירות הגמגום ולכן נכשלים לשבור את המעגל המרושע.אתה יכול להיות יותר מוצלח על ידי הורדת הבושה אשמה והשנאה מהגמגום שבאופן מיידי גורמים לפחד.
זה שאתה מגמגם לא אומר שאתה פחות מסתגל מבן אדם אחר,זה גם לא אומר שאתה נחות או נוירוטי יותר מבן אדם אחר.מחקרים סדרתיים שהשתמשו בשיטות מודרניות בניתוח אישיות  לא הראו תבנית אישיותית קבועה למגמגמים ולא הבדלים סדרתיים בין מגמגמים למי שאינם.אולי חיזוק קטן עם הידע הזה יעזור לך לקבל את עצמך כמגמגם ולהרגיש שלם ופתוח בקשר לגמגום.
אם אתה כמו רובם של המיליון וחצי מגמגמים במדינה הזאת טיפול קליני לא יהיה זמין בשבילך.מה שלא תעשה תצטרך לעשות הרבה בעצמך עם הרעיונות האלו ועם המקורות שתוכל למצוא (איננו דנים כאן האם טיפול עצמי הוא ראוי),טיפול קליני יאפשר לך לעשות התקדמות יותר עקבית בד"כ.זה נכון בעיקר אם אתה כמו חלק מהמגמגמים,שבדומה לאנשים לא מגמגמים סובל מבעיות אישיותיות ורגשיות.
במידה מסוימת כל מגמגם מנסה לטפל במקרה שלו.צריך להיות לך "מידוס אופרנדי" (שיטת פעולה)ודרך לטפל בדברים,דרך ללכת במשימת הדיבור.ישנם בודדים,שכשהם מתחילים בכוון הנכון,הם יכולים לעשות את שאר הדרך בעצמם.אחרים צריכים  טיפול פורמאלי והדוק יותר  בדיבור או  טיפול פסיכולוגי בקליניקה.
ניסיתי לרשום רעיונות בסיסיים שנשמעים יותר ושקל יותר לעבוד עליהם מאשר התובנות שניתנים לרוב המגמגמים.אתה יכול לפעול בדרך הזאת:בפעם הבאה שאתה נכנס לחנות או עונה לטלפון,תראה כמה אתה יכול ללכת קדימה למרות הפחד.תראה אם אתה יכול לקבל את התקיעות שיהיו לך יותר ברוגע כדי שהמאזין יעשה אותו דבר,ובכל שאר המצבים תראה אם אתה יכול לקבל בפתיחות את התפקיד של מישהו שכרגע מגמגם ויש לו פחדים ובלוקים בדיבור.אבל תראה לכולם שאתה לא מתכוון להרשות לגמגום לעצור בעדך לקחת חלק בחיים.תבטא את עצמך בכל דרך אפשרית ומעשית .אל תיתן לגמגום להפריד בינך ובין האדם השני.תראה אם אתה יכול להגיע לנקודה שיש לך רצון קטן להימנעות והסתרה בסיטואציות חשובות בדומה לכאשר אתה מדבר לבד.וכשאתה מגמגם .. ואתה תגמגם -תהיה עובדתי בנוגע לזה.אל תבזבז את הזמן והתסכול שלך על ניסיונות לדבר בשטף מוחלט.אם הגעת לבגרות כמגמגם,הסיכויים הם שתמיד תהיה מגמגם במובן כלשהו.אבל אתה לא צריך להיות הסוג מגמגם שאתה עכשיו,אתה יכול להיות מגמגם קל בלי שום הגבלות.גיל הוא לא גורם יותר מדיי חשוב,אבל בגרות רגשית כן.אחד מהמקרים שלנו  הכי מוצלחים בהתאוששות מגמגום  היה של מנצח תזמורת בפנסיה בן 78 שהיה נחוש בדעתו שלפני מותו  הוא יכבוש את המגבלה שלו,וכך הוא אכן עשה.
בקיצור ,תראה כמה מהקרחון אתה יכול להעלות מעל פני השטח,כשתגיע לנקודה שאתה לא מסתיר כלום מהמאזין,לא יישאר לך הרבה מהמגבלה.
אתה יכול לגמגם החוצה את דרכך מהבעייה ,אם תעשה את זה באומץ ובפתיחות. 

מסר לאנשים שמגמגמים \ Joseph G. Sheehan

תרגום של מיכל אופצבסקי

נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועד לנשים וגברים כאחד

Advice to Those Who Stutter[1] תמצית פרק 6 מהספר

Joseph G. Sheehan, Ph.D. מאת

תורגם על ידי מיכל אופצ'בסקי ,קלינאית תקשורת

אם נסיונך כמגמגם דומה באופן כלשהו לזה שלי, בוודאי בילית זמן רב בחייך בהקשבה לעצות שונות כגון "תירגע ,""תחשוב על מה שאתה רוצה לומר", "תהיה בטוח בעצמך", או אפילו "נסה לדבר עם חלוקי נחל בפה". סביר שמצאת שעצות אלו אינן מועילות כלל וכלל, ואף עלולות להחמיר את המצב.

יש סיבה טובה לכך ש"תרופות פלא" אלו לא עוזרות, וזאת מאחר ומטרתן העיקרית היא לדכא את הגמגום, להסתיר אותו ,ולמעשה להתנהל בצורה מלאכותית. ככל שתנסה להסתיר אותו ולהמנע ממנו כך תגמגם יותר.

הגמגום הוא כמו קרחון. החלק שמעל לפני השטח הוא החלק שאנשים יכולים לראות ולשמוע, והוא למעשה החלק הקטן יותר של הקרחון. החלק הגדול יותר משמעותית נמצא מתחת לפני השטח – הבושה, הפחד, האשמה וכל אותם רגשות המתעוררים כאשר אנו מנסים לומר משפט פשוט, אך ללא הצלחה.

כמוני, בוודאי ניסית ככל שיכולת לשמור את רוב הקרחון מתחת לפני השטח. ניסית להסתיר ולשמור על חזות של אדם שוטף למרות הפסקות וחסימות )blocks( ממושכות וכואבות מידי. חסימות שלא אתה ולא המאזין שלך יכולים באמת להתעלם מהן .התפקיד המזוייף הזה מעייף נורא! גם כאשר ה"קביים" שלך לדיבור שוטף עובדים – אתה עדיין לא מרגיש טוב לגביהם, וכאשר הטריקים שלך נכשלים אתה מרגיש עוד יותר גרוע .ההסתרה וההמנעות משאירים אותך במעגל הקסמים של הגמגום, ואתה בוודאי לא מבין עד כמה.

במעבדות פיזיולוגיה ודיבור חשפנו ראיות לפיהן גמגום מהווה קונפליקט מסוג מיוחד. הקונפליקט הוא בין הדחף לנוע קדימה ולהתבטא לבין הדחף להשאר במקום ולשמור את דבריך לעצמך – קונפליקט" קרבה – המנעות ." מצד אחד מקנן בך רצון עמוק להבעה עצמית, ומהצד השני עולה דחף, המונע מפחד, הקורא לריסון עצמי.

עבורך, כמו גם עבור מגמגמים אחרים, לפחד זה מקורות, רבדים ועוצמות שונות. הפחד המיידי והחזק ביותר הוא הפחד מהגמגום עצמו, והוא קרוב לוודאי משני למה שגרם לך לגמגם מלכתחילה .

הפחד מהגמגום מבוסס ברובו בבושה ובשנאה המופנית כלפי הגמגום עצמו. בנוסף, הפחד קשור לתפקיד המזוייף אותו אתה נאלץ לשחק – תפקיד הדובר השוטף, בו אתה מעמיד פנים שהגמגום כלל לא קיים. ביכולתך לעשות משהו בקשר לפחד, אם יש לך את האומץ. אתה יכול להיות פתוח לגבי הגמגום שלך. לאפשר לו להגיח אל מעל לפני השטח. אתה יכול ללמוד לדבר למרות הגמגום, להתקדם קדימה ולהתבטא גם לנוכח הפחד. אתה יכול להיות עצמך וכך תאבד את חוסר הביטחון הנובע מהעמדת הפנים. תוכל להפחית את החלק של הקרחון שהחבאת מתחת לפני השטח. צעד זה צריך להיות הראשון בתהליך. בעצם היותך אתה עצמך, היותך פתוח בנוגע לגמגום שלך ,תוכל לחוש הקלה משמעותית.

מובאים להלן שני עקרונות בהם תוכל להשתמש:

הגמגום שלך לא פוגע בך.
השטף שלך לא מסייע לך.
אין בושה בגמגום ואין גאווה בשטף.

רוב המגמגמים נרתעים מכל סימן לגמגום, וחווים זאת ככשלון, כפגם. מסיבה זו הם נאבקים רבות בכדי לא לגמגם ולכן מגמגמים אף יותר. באופן זה הם נכנסים למעגל קסמים ….

גמגום הוא חוויה מאוד בודדה. ייתכן שלא פגשת אנשים רבים שמגמגמים, ומאלו שכן פגשת ברחת כמו מאש.

בדיוק כפי שלחלק מהאנשים שמכירים אותך אין מושג שיש לך איזשהו קושי בדיבור ,כך גם אנשים בעלי קושי דיבור דומה לשלך שומרים על הגמגום בסוד ככל יכולתם. מסיבה זו לא הרבה אנשים מבינים ש%1 מהאוכלוסייה הינם אנשים מגמגמים! כלומר שבארה"ב בלבד יש יותר מ-3 מליון מגמגמים )וכ-08,888 בישראל(. מפורסמים רבים לאורך ההיסטוריה היו בעלי אותה הבעיה בשלב זה או אחר בחייהם – ביניהם משה, דמוסתנס, צ'ארלס דארווין, צ'ארלס הראשון – מלך אנגליה, ג'ורג' החמישי – מלך אנגליה, מרלין מונרו ועוד רבים אחרים. אם כן נראה שאתה חולק את חוויית הגמגום שלך עם אנשים רבים, כך שאינך כה מיוחד בעניין זה או כה בודד כפי שחשבת!

כל מגמגם בוגר הינו בעל סגנון גמגום ייחודי, המורכב בעיקר מטריקים או "קביים" המופעלים באופן אוטומטיכהתנייה לפחד .בכל מקרה כל אותם מגמגמים סובלים מאותה ההפרעה, בין אם הם קוראים לה גמגום, לקות בדיבור או כל שם אחר .אופן הגמגום הוא מאוד חשוב. אין לך בחירה באשר לקיומו של הגמגום שלך, אך בהחלט יש לך בחירה באשר לאופן שבו אתה מגמגם. בדומה לי, מגמגמים רבים למדו כי ניתן לגמגם גמגום רך ונטול מאמץ ומתח .

המפתח החשוב ביותר להשגת מטרה זו הוא פתיחות: לחשוף חלק גדול יותר מהקרחון מעל לפני השטח ,להיות אתה עצמך, לא להתאמץ ולהיאבק מול כל חסימה ולהביט בעיני המאזין שלך ברוגע. לא להתייאש בנסיון דיבור שהתחלת, לא להתחמק ממילים או מסיטואציות, לקחת יוזמה בדיבור- גם אם הדבר כרוך בגמגום רב. כל אלו הינם בעלי חשיבות עליונה בתהליך ריפוי מוצלח.

טיפולי הדיבור המוקדמים יותר נכשלו בפירוק מעגל הקסמים של הגמגום מאחר וניסו למנוע או להכחיד אותו – מצב המשמר את הרגשות השליליים כלפיו. כל עוד תגיב לכל גמגום וחסימה בבושה ,שנאה ואשמה, תחוש פחד ותמנע מלדבר. ההמנעות והאשמה יובילו בתורם לעוד ועוד גמגום. תוכל להצליח בפירוק המעגל על ידי הפחתת הבושה ,האשמה והשנאה כלפי הגמגום שהינם הגורמים המידיים לפחד מהדיבור. מאחר וגמגום נשמר במעגל הקסמים – מגמגמים בוגרים יכולים לעזור לעצמם לדבר באופן פחות מאומץ אם הם רק יקבלו את הגמגום שלהם, יישארו פתוחים לגביו, ויעשו מה שניתן בכדי להפחית את השנאה שלהם כלפיו.

בהינתן נקודת פתיחה נכונה, חלק מהמגמגמים יכולים להתקדם משמעותית בכוחות עצמם .ייתכן ואחרים יזדקקו לטיפולי דיבור פורמאלים נרחבים.

העובדה שאתה מגמגם לא מרמזת על היותך סתגלן פחות טוב מכל אדם אחר. הערכות אישיות סיסטמטיות במחקרים מראים כי אין דפוסי אישיות טיפוסיים עבור מגמגמים, וכי אין הבדלים עקביים בין אנשים שמגמגמים לשוטפים .ייתכן ומידע זה יעזור לך לקבל את עצמך כאדם מגמגם כך שתחוש בנוח יותר עם הגמגום ותהיה פתוח יותר לגביו.

ייתכן וטיפולי דיבור פורמאליים לא יהיו זמינים עבורך, כך שאת רוב העבודה תצטרך לעשות בעצמך, תוך שימוש בכל רעיון או מקור בו תוכל להשתמש. טיפולי דיבור יכולים לאפשר לך לעשות התקדמות מובנית ומדידה. טיפולים מובנים אלו יכולים לסייע בעיקר אם ישנם קשיים רגשיים ו/או אישיותיים )בדומה לחלק מהדוברים השוטפים(.

לא מדובר על עדיפות של טיפול עצמי לעומת טיפול של קלינאי, אך בשני המצבים יש צורך ב -"Modus operandi" כלומר שיטת פעולה שתתווה את הדרך להצלחה טיפולית.

ניסיתי לאגד מספר רעיונות מרכזיים, אשר הינם בריאים ומבוססים יותר, מאלו שמגמגמים מקבלים לרוב בנוגע לבעיה שלהם .

ייתכן וגם אתה תלך בדרך הזו. בפעם הבאה שתכנס לחנות או תענה לטלפון תנסה לבדוק עד כמה אתה יכול להתקדם לנוכח הפחד. תבדוק אם אתה יכול לקבל את הגמגום והחסימות שסביר שיהיו לך, יותר ברוגע, כך שהמאזין שלך יוכל לעשות את אותו הדבר. באותו האופן תוכל לנהוג גם בסיטואציות אחרות. תבדוק אם אתה יכול להתחיל לקבל באופן פתוח את ה"תפקיד" של אדם שלעיתים מגמגם והוא בעל פחדים וחסימות בדיבורו. בו בזמן תראה לכולם שאתה לא מתכוון לתת לגמגום שלך למנוע ממך לחיות. תביע את עצמך בכל דרך אפשרית ומעשית .

אל תתן לגמגום שלך לעמוד בינך לבין האדם שמולך. הדחף להמנעות מדיבור הוא מינימאלי כשאתה לבדך- תנסה לבדוק האם אתה יכול להגיע לדחף מינימאלי שכזה גם בסיטואציות בעלות חשיבות עבורך. כאשר תגמגם, דבר שיקרה, היה מעשי לגבי זה .אל תבזבז את זמנך ותחוש תסכול על ידי נסיון לדבר בשטף מושלם. אם נכנסת לחייך הבוגרים כמגמגם רוב הסיכויים שתשאר מגמגם במובן מסויים. אתה לא חייב לגמגם כפי שגמגמת עד כה – אתה יכול לגמגם באופן קל בלבד וללא תחושת הנכות שמלווה את הגמגום.

בשלות ריגשית מהווה פקטור מרכזי לשינוי, אך לא הגיל! אחד מסיפורי ההצלחה הגדולים ביותר שלנו שייך לאדם בן 80 ש', מנצח תזמורת בגמלאות, שהחליט שלפני שימות הוא רוצה לנצח את הנכות שלו. הוא הצליח!

לסיכום, תראה כמה מהקרחון תוכל לחשוף אל מעל לפני השטח. כאשר תגיע לנקודה בה אתה לא מסתיר דבר מהמאזין שלך, לא תשאר בך נכות יותר .אתה תצליח לעשות זאת, תוך כדי גמגום, אם תעשה זאת באומץ ובפתיחות.

>>> לקריאה בפורמט PDF (מומלץ!!)