גמגום או חוסר שטף "נורמלי"?

האבחנה בין גמגום ל"חוסר שטף נורמלי" היא משימה חשובה עבור קלינאי התקשורת בשלבים הראשונים של תהליך האבחון. עם זאת, נראה שבשנים האחרונות החל להיווצר בלבול בין שני המושגים והורים רבים הפונים לקלינאי-תקשורת, מוטרדים מהשאלה האם הדיבור של ילדם הצעיר מאופיין בגמגום או בחוסר שטף? ראשית נציין כי הגמגום נפוץ פחות מאשר חוסר שטף התפתחותי. נראה כי הגמגום נמצא בגילאי טרום בית-ספר בשכיחות של כ-5%. אף על פי שהאבחנה המקצועית בין שני הסוגים של ההפרעה בשטף הדיבור יכולה להיות מורכבת ומפורטת ביותר ועל אף שנערכו אין ספור מחקרים בנושא; האבחנה "הלא מקצועית" הראשונית, הנעשית על ידי ההורים, החברים והמורים, יכולה להיות במרבית המקרים, פשוטה למדי.

חשוב לדעת כי בגילאי טרום בית-ספר (6-3), כשליש מהילדים עשויים לעבור שלב של "חוסר שטף נורמלי". במקרים אלה תהיה למאזינים תחושה שההפרעה בדיבור נובעת מכך שהילד לא בטוח במה שהוא רוצה לומר, או שהוא לא תכנן את המשפט באופן מושלם. מכיוון שמקובל לראות זאת כחלק מהתהליך השגרתי של התפתחות הדיבור והשפה מתייחסים לכך כאל "חוסר שטף התפתחותי". אלו המקרים שבהם אין מקום לטיפול מקצועי ובדרך כלל הפרעת השטף חולפת מעצמה בתוך מספר חודשים. ואמנם, מרבית ההורים, כמו גם הילדים עצמם, אינם מוטרדים במקרים אלה ואינם נוטים לפנות לייעוץ מקצועי. תקלות דומות בשטף הדיבור מתרחשות גם אצל אנשים בוגרים כאשר הם מדברים מהר, מתרגשים או כאשר אינם מרוכזים. גם במקרים אלו אנו מתייחסים לתקלות כ"חוסר שטף נורמלי" והן אינן נחשבות לגמגום.

לעומת זאת, כאשר לילד צעיר יש גמגום, התחושה של המאזינים ושל הילד תהה שונה באופן מהותי. במקרים אלה, ברור לנו, המאזינים, שהילד יודע מה הוא רוצה לומר ושהתקלה בשטף הדיבור נובעת מקושי ממוקד להפיק אותה ולא מקושי בתכנון המשפט. פעמים רבות, הילד בעצמו יהיה מוטרד ומתוסכל מהקושי לומר את המלה והוא עלול לחוש אובדן שליטה על הדיבור. תקלות אלה בשטף הדיבור יכולות להיות מסוגים שונים כמו חזרות, עצירות או לחיצות שפעמים רבות ילוו בתחושה של מאמץ. במקרים אלה, ההורים נוטים להבחין בקושי שחווה הילד ויחד איתו הם נוטים להיות מודאגים יותר. לשמחתנו, במרבית המקרים – גם כאשר מדובר בגמגום – הבעיה חולפת בתוך מספר שבועות עד חודשים.

לכן, כאמור האבחנה "הלא מקצועית" הראשונית בין גמגום לחוסר שטף התפתחותי יכולה להיות במקרים רבים פשוטה למדי. אם אתם ההורים מוטרדים משטף הדיבור של הילד או שאתם חשים שהתקלות בשטף הדיבור מטרידות את ילדכם, אכן ישנה אפשרות שהבעיה היא גמגום ולכן כדאי להתייעץ עם קלינאי תקשורת העוסק בטיפול בגמגום. חשוב לזכור שגם במקרים אלו, הגמגום נוטה לחלוף ללא טיפול מקצועי בתוך זמן קצר יחסית. ועם זאת, גם כאשר נראה שהגמגום יוכל לחלוף בתוך זמן קצר, לעיתים קרובות כדאי לקבל הדרכה מקצועית כדי למנוע מצב שבו הילד יהיה מתוסכל מהקושי בדיבור, כדי להימנע משינוי או פגיעה באופן בו הילד מתקשר עם הסביבה וכדי שלא תהה הפרעה בתקשורת בין ההורים ובין הילד.

ניתן להפנות הורים לילדים שמגמגמים גם ל:

בקבוצת הפייסבוק של אמב"י להורים לילדים שמגמגמים תוכלו למצוא מידע רב ועדכני בנושא גמגום, להתייעץ עם הורים נוספים ולהתעדכן בארועים רלוונטיים.

האם ילדכם חוזר על צלילים, הברות או מילים?
האם הוא נתקע לפעמים ומתקשה להמשיך לדבר?
אם כן ואתם מתלבטים מה לעשות -אמב“י כאן בכדי לסייע.

מהו גמגום?
כיצד לייצר שיח תומך עם ילד שמגמגם וממה רצוי להימנע?
מתי לגשת לטיפול?
ריכזנו עבורכם את המידע הבסיסי בצורה ברורה ותמציתית

"חברים" היא יוזמה של עמותת אמב"י בשיתוף הורים לילדים שמגמגמים, במטרה להעצים משפחות שבהן צעירים שמגמגמים, באמצעות היכרות ושבירת הבדידות