גמגום המופיע בשלב התפתחות השפה אצל פעוטות, (שזכה בטעות לכינוי "חוסר שטף התפתחותי"),  מופיע לרוב בזמן התפתחות השפה אצל ילדים. הגמגום מופיע לרוב בגיל שנתיים עד 4 שנים, אך יכול להופיע גם מאוחר יותר. כ-5% מאוכלוסיית הילדים עוברים תקופה של גמגום. אצל רובם (75%) הגמגום נעלם כעבור חצי שנה או יותר. אצל 1% מקרב הילדים, הגמגום אינו חולף, והופך לבעיה כרונית. כאשר הגמגום נמשך לפחות 3 שנים, קיים סיכוי נמוך שהוא יחלוף. לפיכך, הסיכוי לכך שילד בגיל בית הספר יפסיק לגמגם, נמוך.
אנחנו נשארים, אם כן, עם אוכלוסייה מתבגרת ומבוגרת של אנשים מגמגמים שמהווים כ-1% מסך האוכלוסייה. נתונים אלו נכונים לגבי כל השפות ולגבי כל התרבויות בעולם.
מספר הבנים המגמגמים עולה על מספר הבנות המגמגמות, ביחס של 1:4 לערך.
קיימת הסכמה בין חוקרים בתחום כי, ככל הנראה, מדובר במכלול של גורמים לתופעה – אוסף משתנה של גורמים נוירו-פיזיולוגים, גנטיים, התפתחותיים וסביבתיים. לגמגום לעתים מרכיב תורשתי. לכ-60% מהילדים המגמגמים, יש קרוב משפחה אשר מגמגם.

>> לקריאה מורחבת: הבסיס הנוירופיזיולוגי לגמגום

זווית נוספת על טיפול בגמגום

ניתן להפנות הורים לילדים/ות שמגמגמים גם ל:

facebook

קבוצת הפייסבוק להורים לילדים שמגמגמים​

בקבוצת הפייסבוק של אמב"י להורים לילדים שמגמגמים תוכלו למצוא מידע רב ועדכני בנושא גמגום, להתייעץ עם הורים נוספים ולהתעדכן בארועים רלוונטיים.

חוברת מידע בנושא גמגום בגיל הרך

חוברת מידע להורים לילדים בגיל הרך

האם ילדכם חוזר על צלילים, הברות או מילים? האם הוא נתקע לפעמים ומתקשה להמשיך לדבר? אם כן ואתם מתלבטים מה לעשות -אמב“י כאן בכדי לסייע.

עלון הסברה תמציתי בנושא גמגום תצוגה מקדימה

עלון מידע תמציתי בנושא גמגום

מהו גמגום? כיצד לייצר שיח תומך עם ילד שמגמגם וממה רצוי להימנע? מתי לגשת לטיפול? ריכזנו עבורכם את המידע הבסיסי בצורה ברורה ותמציתית

לוגו יוזמת חברים

היוזמה להעצמת צעירים שמגמגמים ומשפחותיהם

"חברים" היא יוזמה של עמותת אמב"י בשיתוף הורים לילדים שמגמגמים, במטרה להעצים משפחות שבהן צעירים שמגמגמים, באמצעות היכרות ושבירת הבדידות