הדרכת הורים לילדים שמגמגמים

כ-%20 מכלל הילדים בגיל הרך עוברים תקופה של חוסר שטף, המעורר תהיות או דאגה אצל הוריהם.
בקרב 5% מכלל הילדים הגמגום נמשך 6 חודשים ויותר. ברוב המקרים כ 3/4, תקופה זו חולפת והגמגום נעלם, מלבד 1%. בקבוצה זו הגמגום נשאר והופך לבעיה כרונית.
כיום לא קיימת עדיין אפשרות לנבא מי יהיו אותם ילדים. פעמים רבות, כאשר הורים פונים לרופא הילדים או לגננת בנושא חוסר השטף של ילדם, נאמר להם שגמגום בגיל הרך הוא עניין נפוץ וחולף, וכי עליהם להמתין בסבלנות עד שהתקופה תעבור. אין זה כך. הגיל הרך הוא חלון הזדמנויות לטיפול מוצלח בדרך כלל, וקל יחסית, בגמגום. ככל שהזמן חולף כך קשה יותר לטפל בגמגום ולמנוע את התפתחותו להפרעה כרונית. יש ילדים מגמגמים שאינם מודעים לגמגום, ויש המודעים לגמגום אבל אינם חשים תסכול בשל כך. יש גם ילדים המגיבים קשה לגמגום. ילדים כאלה יתאמצו להימנע מהגמגום, למשל, על ידי דחיפה חזקה יותר של הדיבור החוצה, מצמוץ בעיניים ,דיבור בצורה שונה וכדומה. ככל שהילד יתאמץ להימנע מגמגום, או שיימנע ממצבי דיבור בגלל הפחד לגמגם – הגמגום יחמיר. במקרים רבים גם בסביבתו של הילד (הורים, משפחה, חברים, הגננת) מגיבים לגמגום באופן שגורם לילד להתאמץ כדי להימנע מגמגום.תגובותיו של הילד לגמגום ותגובות הסביבה לגמגום שלו, מכניסים את הילד למצב של סחרור, שתוצאתו עלולה להיות החמרה של הגמגום.
טיפול בזמן יכול למנוע את כדור השלג. בנוסף, גם אם הגמגום ייפסק מעצמו, הרי שהתעלמות או המתנה ללא טיפול, מותירה את הילד לבד עם חרדותיו, ואת המשפחה במצב של חוסר וודאות. לעתים די בפגישה אחת או שתיים עם קלינאי תקשורת, על מנת להקל על הילד ועל המשפחה ולאפשר להם התמודדות טובה בתקופה זו.

ילדה מחייכת

עזרים להדרכת הורים:

מומלץ בנוסף לסרט לפנות לקלינאית תקשורת שעוסקת בגמגום. ניתן לפנות אלנו – אמב"י, ליעוץ נוסף ונשמח לעזור.
תודה לקרן פייזר וציונות 2000

לצפייה בסרט המלא

אמב”י – “ארגון מגמגמים בישראל”  הוקמה במטרה לסייע לילדים ומבוגרים מגמגמים ולמשפחותיהם.
אחת ממטרותיה המרכזיות של אמב”י היא מניעת התפתחות גמגום בקרב ילדים צעירים אשר מראים סימנים מוקדמים לכך. לשם כך, הוציאה אמב”י חוברת הדרכה זו. בחוברת מידע אשר יעזור לכם, ההורים, לזהות אם מדובר בגמגום ולהתמודד עם הבעיה באופן מיטבי.

לחוברת בפורמט  PDF

מאת:  ברברה דם – קלינאית תקשורת, מומחית לבעיית שטף הדיבור