גמגום וצבא

מידע כללי

כיצד גמגום משפיע על פרופיל צבאי

צה"ל מחלק את הגמגום ל-3 דרגות חומרה:
קל, בינוני וקשה.

  • גמגום קל מאוד לא אמור להשפיע על הפרופיל, וכנראה שזה לא ימנע ממי שרוצה פרופיל 97 (הגבוה ביותר).
  • טיקים, שהם לפעמים תופעת לוואי של גמגום, עלולים לגרור הורדת פרופיל ל-82.
  • גמגום בינוני-קשה עלול לגרור הורדת פרופיל ל-64, וכך בעצם עלול למנוע מהחייל לשרת בשירות קרבי. כמו כן, גמגום בינוני קשה יכול לזכות את החייל בפטורים והקלות שונות, לדוגמא שמירה בזוגות בלבד, או פטור גורף משמירות (תלוי בשיקול דעתו של הרופא).
  • גמגום קשה מאוד, במקרה נדירים ביותר, עלול לגרור פרופיל 21 ולמעשה פטור משירות בצה"ל על בסיס רפואי. יש לציין שמדובר במקרים נדירים ביותר, ולא ידוע על מקרה בו אכן ניתן כזה פרופיל ופטור משירות בצה"ל בשל גמגום, אך לפי הסיווג של צה"ל, זה ייתכן.

טיפול בגמגום בצבא
חשוב לדעת! הצבא מכיר בגמגום ומאפשר טיפול. "מכון הרעש" בחר"פ צריפין אחראי לטפל בבעיות תקשורת, שמיעה ודיבור אצל חיילי צה"ל.
ניתן ללכת לרופא היחידה, ובהתאם לשיקולו, הוא יוכל להמליץ על שינוי פרופיל, פטורים, הקלות ועוד. כמו כן, ניתן לקבל הפניה למכון הרעש לאבחון אצל קלינאי תקשורת שיוכל להמליץ גם הוא שינוי פרופיל, פטורים, הקלות ואף תכנית טיפול. מכון הרעש מציע קבוצות תמיכה לחיילים מגמגמים, על בסיס מפגש קבוצתי פעם בשבוע.
בסיסו של מכון הרעש הוא בצריפין אך ייתכן שמכון הרעש פעיל גם בעוד בסיסים מרכזיים בארץ, לדוגמא תל השומר ובסיסי רפואה אחרים, מומלץ לבדוק!

אין לראות באמור לעיל המלצה להשתמטות או התחמקות מתפקידים בצה"ל, המידע נועד לעזור למי שמרגיש שהוא צריך עזרה. בכל מקרה, נא לקחת את המידע בערבון מוגבל, לבסוף הכל נתון לשיקול הדעת של הרופאים בצה"ל.
*מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, המידע פונה לנשים וגברים כאחד!

אני בן 17, האם יש תקדים של מישהו מגמגם ששירת בקרבי?

אבי עובדיה, קלינאי תקשורת מוסמך (ומטפל בחיילים עם גמגום במכון הרעש שבצה"ל) משיב:

שלום רב לך:
ישנם תקדימים של חיילים המשרתים ביחידות (ובתפקידים) קרביים למרות שמתמודדים הם עם בעיית גמגום. הקריטריון העיקרי הנלקח בחשבון הינו זה: מידת הסיכון אשר עלול לנבוע מגמגום

בשעת מבחן. המדובר בעיקר במצבים שונים המחייבים את ביצוען המיידי, המהיר, הברור והמדוייק של:

  • מתן פקודות
  • מתן הסברים/הנחיות
  • מתן תיאורים של מצבי סיכון (התקרבות או נוכחות של אויב בנקודת ציון מסוימת)
  • נוהל מעצר חשוד.

חומרת הגמגום (ובמקביל: מידת הרגישות למצבי לחץ אשר עלולים להחמיר את הגמגום) תילקח, אפוא, בחשבון בעת ההחלטה לגבי הצבת אותו חייל לתפקיד קרבי מסוים. המדובר, תמיד, בהערכת מידת הסיכון לחייל עצמו, לחבריו ליחידה ו/או ליחידות הפועלות בשיתוף פעולה עם יחידתו בשעות חירום של קרב ולחימה. במידה שניתנת הערכה כי רמת הסיכון הנ"ל הינה מזערית, אין כל מניעה משיבוצו של חייל (בעל יכולות נדרשות, מן הסתם) בתפקידים קרביים.

טיפול עצמי בגמגום יתכן, אמנם, אך, על פי רוב, ישנו צורך בהכוונה מקצועית של מטפל/ת (קלינאי/ת תקשורת מוסמך/ת) לפחות בתחילת הדרך.

טיפים למלש"ב הצעיר

כתבה מעניינת שנועדה לתת סיוע ועצות למגמגמים לקראת הגיוס לצבא ובעת השירות הצבאי, טיפים בנושא תקשורת עם המפקדים ועם חברים לשירות ועוד.

לקריאת הכתבה באתר פרוגי>>

חיילים מדברים על הגמגום

חיילים מספרים על השרות בצבא וההתמודדות עם הגמגום.

הכתבה פורסמה בעיתון "במחנה" פברואר 2013.
לקריאת הכתבה – PDF >>

"היי, קוראים לי אלינור. אני מפקדת ואני מגמגמת"

כשאלינור זוארץ לא עברה את שלב ב' במיונים לפיקוד בגלל הגמגום – היא לרגע לא נתנה לזה לעצור בעדה. היא ערערה על ההחלטה, פגשה את מפקד הבה"ד והראתה לו את הצד האחר ולא את הצד שכולם רואים בהתחלה.

הכתבה מעוררת ההשראה פורסמה בעתון במחנה
לקריאת הכתבה>>

והסרטון פורסם בידיעות אחרונות
לצפייה בכתבה>>