גמגום וצבא

טיפים למלש"ב שמגמגם לקראת תהליכי המיון והשירות הצבאי:

 1. דעו – לגמגום אין כל השפעה על נתוני האיכות (קב"א/דפ"ר/עברית)
 2. דעו – למלש"בים שמגמגמים מותאמים פרופיל וסעיף ליקוי ההולמים את מצבם, כתלות בחומרת הגמגום וברמת תפקודם. הגורם המוסמך לעמוד על מצבו הרפואי של אדם, ולהתאים לו את הפרופיל הוא וועדה רפואית.

 3. דעו – על החלטת הוועדה הרפואית רשאי מלש"ב להגיש ערר, או בקשה לעיון מחדש, בכפוף לעמידתו בתנאים הקבועים בחוק שירות בטחון ובתקנות שירות בטחון.

 4. דעו – אם המלש"ב רוצה לשרת בתפקיד שלפי תהליכי המיון נקבע שאינו תואם את מגבלות השיבוץ, באפשרותו לפנות לענף המיון הרפואי בבקשה מתאימה, הנתמכת במסמכים רפואיים

 5. דעו – לאחר גיוסו, זכאי חייל שמגמגם לקבלת טיפול של קלינאית תקשורת המתמחה בגמגום, במסגרת הצבא. זאת, לאחר קבלת הפניה מרופא היחידה.

 6. מומלץ לכל מלשב להציג כל אבחון שברשותו, לרבות חוו"ד של קלינאי תקשורת, במעמד התייצבותו בלשכת הגיוס, למען תיבחן שאלת זכאותו להתאמות בבחינה הפסיכוטכנית.
  ניתן למסור את חוו"ד גם בתהליכי טרום גיוס בבתי הספר.

 7. אמב"י ממליץ למלש"בים, בהגיעם לתהליכי המיון, להצטייד בעלון מידע   (להורדה כ PDF) ובמכתב (להורדה כ PDF) שהכנו עבורם.

 8. פתיחות וחשיפה מקלים על מעמד הראיון האישי, מומלץ לא לנסות ולהסתיר את הגמגום בכוח. לקריאה נוספת.

 9. אמב"י עומדת לרשותכם בכל שאלה – ליצירת קשר

לאתר מיטב

הגוף האחראי על הגיוס לצה"ל

כיצד גמגום משפיע על פרופיל צבאי

צה"ל מחלק את הגמגום ל-3 דרגות חומרה:
קל, בינוני וקשה.

 • גמגום קל מאוד לא אמור להשפיע על הפרופיל, וכנראה שזה לא ימנע ממי שרוצה פרופיל 97 (הגבוה ביותר).
 • טיקים, שהם לפעמים תופעת לוואי של גמגום, עלולים לגרור הורדת פרופיל ל-82.
 • גמגום בינוני-קשה עלול לגרור הורדת פרופיל ל-64, וכך בעצם עלול למנוע מהחייל לשרת בשירות קרבי. כמו כן, גמגום בינוני קשה יכול לזכות את החייל בפטורים והקלות שונות, לדוגמא שמירה בזוגות בלבד, או פטור גורף משמירות (תלוי בשיקול דעתו של הרופא).
 • גמגום קשה מאוד, במקרה נדיר ביותר, עלול לגרור פרופיל 21 ולמעשה פטור משירות בצה"ל על בסיס רפואי. יש לציין שמדובר במקרים נדירים ביותר, ולא ידוע על מקרה בו אכן ניתן כזה פרופיל ופטור משירות בצה"ל בשל גמגום, אך לפי הסיווג של צה"ל, זה ייתכן.

*מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, המידע פונה לנשים וגברים כאחד!

טיפול בגמגום בצבא

חשוב לדעת! הצבא מכיר בגמגום ומאפשר טיפול. "שמיעה ודיבור" בחר"פ צריפין אחראי לטפל בבעיות תקשורת, שמיעה ודיבור אצל חיילי צה"ל.
המכון מאבחן, ומטפל בגמגום בקרב חיילי צה"ל, ומציע קבוצות תמיכה לחיילים שמגמגמים.
*מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, המידע פונה לנשים וגברים כאחד!

גמגום ושירות קרבי

אבי עובדיה, קלינאי תקשורת מוסמך, מסביר:
ישנם תקדימים של חיילים המשרתים ביחידות (ובתפקידים) קרביים למרות שמתמודדים הם עם בעיית גמגום. הקריטריון העיקרי הנלקח בחשבון הינו זה: מידת הסיכון אשר עלול לנבוע מגמגום

בשעת מבחן. המדובר בעיקר במצבים שונים המחייבים את ביצוען המיידי, המהיר, הברור והמדוייק של:

 • מתן פקודות
 • מתן הסברים/הנחיות
 • מתן תיאורים של מצבי סיכון (התקרבות או נוכחות של אויב בנקודת ציון מסוימת)
 • נוהל מעצר חשוד.

חומרת הגמגום (ובמקביל: מידת הרגישות למצבי לחץ אשר עלולים להחמיר את הגמגום) תילקח, אפוא, בחשבון בעת ההחלטה לגבי הצבת אותו חייל לתפקיד קרבי מסוים. המדובר, תמיד, בהערכת מידת הסיכון לחייל עצמו, לחבריו ליחידה ו/או ליחידות הפועלות בשיתוף פעולה עם יחידתו בשעות חירום של קרב ולחימה. במידה שניתנת הערכה כי רמת הסיכון הנ"ל הינה מזערית, אין כל מניעה משיבוצו של חייל (בעל יכולות נדרשות, מן הסתם) בתפקידים קרביים.

טיפול עצמי בגמגום יתכן, אמנם, אך, על פי רוב, ישנו צורך בהכוונה מקצועית של מטפל/ת (קלינאי/ת תקשורת מוסמך/ת) לפחות בתחילת הדרך.

*מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, המידע פונה לנשים וגברים כאחד!