סבב שני של סדנת המחקר "לדבר מהלב"

בין השנים 2016– 2014, נערכה בחסות אמב"י סדנת "לדבר מהלב"- דרכים להתמודדות עם חוויית הגמגום ברוח שיטת "העבודה" של ביירון קייטי, בהנחיית ערן גולדשטיין.

בעקבות הצלחתה, הנכם מוזמנים להשתתף בסדנת מחקר, שתבדוק את השפעתה של תכנית ההתערבות הקלינית של שיטת "העבודה"- IBSR– Inquiry based stress reduction, על שיפור חוויית הגמגום הכוללת: רמת חרדה, גמישות פסיכולוגית, איכות חיים ושביעות רצון מהחיים, על אנשים מגמגמים בוגרים.

הסדנא תחל ביום שני 16 לאפריל בבניין ההדרכה של חברת ביטוח הראל, רחוב החילזון 12 במתחם הבורסה ברמת- גן.
משך הסדנא 12 פגישות שבועיות בימי שני, בין השעות 18:00-21:30 (3 וחצי שעות).

שימו לב, ההשתתפות בסדנת המחקר הינה ללא עלות.
המשתתפים מתחייבים למלא את שאלוני המחקר טרם הסדנא ואחריה. 

על שיטת "העבודה" של ביירון קייטי

שיטת "העבודה", פותחה בארה"ב על-ידי ביירון קייטי בשנת 1986 ומתורגלת מאז על ידי מאות אלפי אנשים ברחבי העולם.

שיטת "העבודה" עוסקת בזיהוי שיטתי של מחשבות אשר גורמות לנו למתח ועקה בכל תחומי החיים, ובחקירתן באמצעות ארבע שאלות ועוד שלושה היפוכים. מטרת החקירה לאפשר לנו להשתחרר ממחשבות אלה ומהמתח והעקה הנלווים להן, ולהעלות את רמת האושר וה- well being שלנו.

על הסדנא "לדבר מהלב"

הסדנא "לדבר מהלב" פותחה מתוך היכרות עמוקה עם דפוסי החשיבה של האדם המגמגם.

בסדנא נעשה שימוש ביישום הקליני של שיטת "העבודה" – IBSR– Inquiry based stress reduction תוך התאמה לעולמו הפנימי ולצרכיו הייחודיים של האדם המגמגם.

בסדנא יוענקו כלים להתמודדות עם תגובת המגננה המתעוררת בקרבנו לקראת ובעת מפגשים חברתיים: עם תגובת חרדה, תסכול, בושה, הלקאה עצמית ודפוסי הימנעות והסתרה (שליטה בדיבור) המהווים חלק בלתי נפרד מחוויית הגמגום הכוללת של האדם המגמגם.

בסדנא יושם דגש על שמירת מרחב התפתחות מוגן ובטוח עבור המשתתפים

מטרות הסדנא

ללמד כיצד לזהות באופן שיטתי את המחשבות שאנו אוחזים ביחס לגמגום, ביחס לחברה האנושית, ביחס לנוכחותם של האחרים בקרבתנו בעת מפגש חברתי, ביחס לתגובה הרגשית שלנו בעת מפגש חברתי, ביחס לעצמנו כבני אדם מגמגמים, ועוד…

ללמד את דרך החקירה הייחודית של שיטת "העבודה" ככלי שבאמצעותו ניתן להשתחרר ממחשבות אלה ולחוות פרשנות שונה למציאות- כזו, שמתח ועקה אינם נלווים לה.

ללמד מודעות למרכיביה הגופניים, רגשיים וההתנהגותיים של תגובת המגננה המתעוררת בקרבנו לקראת ובעת מפגשים חברתיים.

ללמד כיצד לשנות את מרכיביה הגופניים, הרגשיים וההתנהגותיים של תגובת המגננה, וליצור לעצמנו "מרחב דיבור"- בו מתקיימים התנאים האופטימליים הדרושים לשם הפקת דיבור מיטבי.

שיטת המחקר

המחקר הינו ניסוי קליני מבוקר ואקראי.

במסגרת המחקר, אנו מזמינים 56 נשים וגברים מגמגמים בוגרים (גיל 18 +), בעלי גמגום התפתחותי ממושך קל עד קשה, בעלי חוויית גמגום בינונית עד קשה, המבקשים לשנות את חווית הגמגום הכוללת שלהם, ומוכנים להתחייב לתהליך ולמשימות שיינתנו במהלכו.

56 הנרשמים יחולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצת מחקר וקבוצת ביקורת.

28 אנשי קבוצת המחקר יחולקו לשתי קבוצות וייקחו חלק פעיל בסדנא ללא עלות, ויתבקשו למלא שאלונים לפני תחילת הסדנא ולאחריה.

28 אנשי קבוצת ביקורת, שלא ייקחו חלק פעיל בסדנא, יתבקשו למלא שאלונים לפני תחילת הסדנא ולאחריה.

חשוב להדגיש: מלבד תרומתם המכרעת של אנשי קבוצת הביקורת למהלך המחקר – וכך אנו מקווים, גם לרווחתם של כלל האנשים המגמגמים בארץ ובעולם – יזכו אנשי קבוצת הביקורת להשתתף בגרסה קצרה יותר של הסדנא "לדבר מהלב" לאחר סיומו של תהליך המחקר ללא עלות.

רכזת המחקר: עמרית פלדמן- החוג לקידום הבריאות.

חוקר ראשי: ד"ר שחר לב ארי- ראש החוג לקידום הבריאות, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל אביב.

על מנחה הסדנא

ערן גולדשטיין, מאפשר מוסמך בשיטת "העבודה" של ביירון קייטי. בוגר קורס למאפשרים במרכז "פתח למחשבה" בת"א, בוגר קורס התמחות בשיטת "העבודה" בנושא בריאות וחולי במרכז "בריאות מהמחשבה" בת"א, בוגר בית הספר הבינלאומי של ביירון קייטי, בד נוהיינהר, גרמניה.

ערן הינו מטפל בעל ניסיון קליני רב בליווי אנשים מגמגמים.

הנחה במסגרת "אמב"י שבעה מחזורים של הסדנא "לדבר מהלב".

ערן הינו אדם מגמגם המבין את נפש האדם המגמגם.

המלצות משתתפים בסדנא "לדבר מהלב"

אלינור

"אני אלינור, בת 32 מתל אביב ויש לי גמגום מגיל צעיר.

כל חיי הגמגום הפריע לי והתביישתי בו. התביישתי לשאול כיוון ברחוב או את השעה, התביישתי להביע דעה בחדר שיש בו הרבה אנשים, היו פעמים בהם התביישתי בכלל לדבר.

הסדנא "לדבר מהלב" שינתה את חיי.

היא לימדה אותי איך להפסיק להתבייש ולקבל את עצמי כמו שאני.

בזכות הסדנא הזו קיבלתי הרבה יותר ביטחון לדבר בין אם זה מול קהל, אנשים שתמיד הרגשתי ששפטו אותי או סתם אנשים אקראיים ברחוב.

אפילו כשאני "נתקעת" בדיבור, אני יכולה להרגיע את עצמי ולצאת מזה במקום לכעוס על עצמי שאני מגמגמת, כפי שהיה בעבר.

בעבר, חששתי לעזוב מקום עבודה שהיה לי רע בו מהחשש שלא יקבלו אותי למקום עבודה אחר בגלל הגמגום, ותמיד חיפשתי עבודה שלא צריך לדבר בה. מאז הסדנא עזבתי 2 מקומות עבודה וכיום אני עובדת בעבודה פרונטלית שכוללת תקשורת עם אנשים".

 

נטע

"הסדנא "לדבר מהלב", סייעה לי והשפיעה עליי רבות, בתפיסת העולם שלי לגבי הגמגום ובתגובות הרגשיות שלי. בסדנא הבנתי עד כמה אני אלימה כלפי עצמי, כלפי הילדה הקטנה שבתוכי. עד כמה הדימוי של היותי מגמגמת משתלט לי על החיים, מעוות לי את החשיבה.

בזכות הסדנא, אני לוקחת פחות קשה מצב של גמגום, אני יותר קלה עם עצמי ומסוגלת להמשיך ולדבר בסיטואציה בלי שום בעיה. ב"ה מאז הסדנא רמת הגמגום פחתה אצלי באופן משמעותי".

 

ישראל נחום

"הסדנא "לדבר מהלב" הוציאה אותי ממאסר של 40 שנים בכלא הגמגום.

העבודה האישית על העצמי בעניין המחשבות שלי שמעוררות רגשות חרדה הלכו והתמעטו.

הדימוי העצמי שלי והביטחון העצמי עלו והפיכת המחשבה עזרה לי המון בלפרוץ את הגבולות שהייתי כלוא בהם.

היום אני מנחה קבוצות עם גמגום קל ביותר עד כדי לא מורגש, הרצאתי למעלה מעשר פעמים על אף הגמגום ואין ספק בליבי שאת חוסר האונים שלי מול הגמגום הפכתי לחוסר האונים של הקהל שלי לגמגום".

 

תמיר זכריה

לפני 3 חדשים נפל בחלקי להצטרף לסדנת שיטת "העבודה" של ביירון קייטי.

בסדנא פגשתי אנשים מדהימים! בראש ובראשונה את מנחה הסדנא ערן גולדשטיין, אשר לפי דעתי הוא מלאך שנשלח משמיים לעזור, לכוון, ולדאוג לכל אחד ואחת מאתנו.

אני יוצא מהסדנא עם ארגז כלים גדול שבטוחני שיעזרו לי המון בחיים להתמודד עם חווית הגמגום שלי.

ערן הנחיל לנו לכל אורך הסדנא את העיקרון לדבר מהמקום הנוח שלנו ולהפיק דיבור בצורה נוחה יותר, ללמוד לקבל את הגמגום, לא להילחם בו, לא להיות שיפוטיים כלפי עצמנו וכל שכן כלפי אחרים.

אני ממליץ על הסדנא בכל הלב!

שירה מאירמן

הסדנא "לדבר מהלב" מזמינה אותך להעמיק לעולם הנפש, קצת כמו לעשות ניתוח לב פתוח לרגשות והמחשבות שלך בנושא הגמגום, לחקור אותן ולאפשר לך להתקדם ולשפר את חייך. הסדנא פותחת לך ראייה שונה בנוגע ליחסך לאחרים ולעצמך ומזמינה אותך לתהליך המאפשר לך להיות שלם עם עצמך. תהליך זה נמשך גם לאחר הסדנא. הסדנא מלמדת אותך כיצד להנהיג את הדיבור שלך ואת חייך על ידי מודעות וסבלנות לעצמך ולאחרים, ומנחה אותך כיצד לפגוש את המקום הנוח שלך ולדבר מתוכו. הסדנא גם נותנת כלים לחיים והרבה בהירות!

מומלץ מאוד, שווה את ההשקעה!!

 

לפרטים נוספים והרשמה להשתתפות במחקר יש לפנות ל:

ערן גולדשטיין, מנחה הסדנא, טלפון: 054-4980816, מייל: erangold1122@gmail.com

עמרית פלדמן, רכזת המחקר, טלפון:052-3395657, מייל: omritfel@gmail.com