סקירה: ה"דובר הקטן" (SmallTalk) – מכשיר מפחית גמגום

מכשיר ה-Small Talk, או בתרגום לעברית "הדובר הקטן", הוא מכשיר אלקטרוני שמטרתו לשפר את שטף הדיבור של מגמגמים. בני רביד מארגון אמב"י, בדק את המכשיר, ולטובת ציבור המגמגמים והעוסקים בתחום הגמגום הוא מציג את מסקנותיו.

SmallTalk – עקרון הפעולה
ה-SmallTalk הוא מכשיר אלקטרוני שמטרתו לשפר את שטף הדיבור של מגמגמים. המכשיר פועל בהתאם לעיקרוןAltered Auditory Feedback  (AAF), שפירושו משוב אודיו משתנה. במילים יותר פשוטות, האדם המגמגם שומע את עצמו באמצעות האוזנייה בשעה שהוא מדבר.

הקול אותו האדם המגמגם שומע כולל שני אפקטים:

  1. DAF-Delay Auditory Feedback או משוב אודיו נדחה – האדם המגמגם שומע את עצמו בהשהיית זמן קצרה מאוד (של 60–100 אלפיות השנייה). ההשהיה נותנת למגמגם תחושה שהוא מדבר עם עוד מישהו (יש הקוראים לאפקט זה "אפקט המקהלה").
  2. FAF-Frequency Auditory Feedback או משוב התדר – בנוסף להשהיה, האדם המגמגם שומע את עצמו בשינוי של תדר. כלומר, הקול שלו נשמע כמו קול מצפצף של מיקי מאוס (ניתן גם שלא להשתמש באפקט זה)

שני האפקטים הנ"ל מביאים להפחתת הגמגום אצל חלק מהמגמגמים, כך על פי גורם הנחשב לאובייקטיבי (כזה שלא קשור אל אחד מיצרני המכשירים). למידע נוסף ראו: http://www.mnsu.edu/comdis/kuster/TherapyWWW/dafjanus.html

על פי המחקרים, מכשיר מסוגו של ה-Smalltalk על גרסאותיו השונות משפרים את שטף הדיבור אצל 62% מהמגמגמים (המתחלקים באופן הבא: 18% דיווחו על שיפר משמעותי, ואילו 44% דיווחו על שיפור חלקי בלבד). בקרב 38% מהמגמגמים לא נרשם כל שיפור עם השימוש במכשיר.

התרשמות אישית מה-SmallTalk
בהיותי מגמגם כבד, אני משתמש במכשיר דומה למכשיר ה-Smalltalk מזה מספר שנים ובהצלחה. מה שאומר שאני נמנה על אותם 18% המאושרים שהמכשירים הללו עוזרים להם בצורה משמעותית. המכשיר משמש אותי בעיקר כאשר אני מדבר מול קהל (ואז אני כמעט שלא מגמגם). כמו כן, נעזרתי במכשיר מספר פעמים כאשר התראיינתי לשידורי הרדיו והטלוויזיה – ולא גמגמתי כמעט.

אבל (כפי שיוסבר בהמשך), המכשיר אינו עוזר בכל מצבי הדיבור.

ה-Smalltalk כבש את ליבי מהרגע הראשון שהתחלתי להשתמש בו. איכות הצליל המתקבל באוזנייה טובה מאוד (הרבה יותר טובה מהמכשיר האישי שלי) והוא יעיל יותר בשיפור השטף. עבורי הוא היה יעיל בהפחתת הגמגום, גם במצבי דיבור שבהם המכשיר האישי שלי לא סייע.

הנה מספר מצבי דיבור בהם ניסיתי את ה-Smalltalk. בכל מצבי הדיבור הללו השתמשתי באוזנייה האלחוטית, אשר פועלת בתקן בלוטות' ומצורפת למכשיר:

דיבור מול קהל:
לא גמגמתי כמעט בכלל. מעבר לכך, מאוד נהניתי מהצליל המשופר שמפיק המכשיר לתוך האוזן שלי. ההרצאה שטפה בצורה יוצאת מהכלל.

דיבור בטלפון:
זה היה פשוט מדהים! לא גמגמתי בכלל. בנוסף, הביטחון העצמי שלי בזמן השיחה היה בשמיים.

דיבור בישיבה מקצועית בעבודה:
זה מצב דיבור בעייתי, מאחר ובזמן ישיבה יש צורך הן לדבר והן להקשיב לדברי משתתפים נוספים, כמעט בו זמנית.

המכשיר האישי שלי כמעט ואינו יעיל במצב דיבור שכזה, זאת מאחר ואפקט ה-DAF מונע את האפשרות להקשיב בזמן שמשתמשים במכשיר (בגלל שאז שומעים גם את הצד השני בהפרש זמן).

הדבר נפתר בצורה יפה ב-Smalltalk על ידי התקנה של לחצן הפעלה. כאשר רוצים לדבר, לוחצים על הלחצן ואז המכשיר פועל. כאשר רוצים להקשיב – לא לוחצים ואז המכשיר אינו פועל.

לסיכום ה-SmallTalk שירת אותי בהצלחה במצב של ישיבה מקצועית בעבודה. הבעיה העיקרית במצב שיחה זה הוא שצריך להיות דרוכים כל העת, כדי ללחוץ כאשר מדברים, ולהפסיק ללחוץ כאשר מקשיבים.

דיבור עם הבוס (אדם שאני כפוף אליו) בעבודה:
עבורי זהו מצב דיבור מלחיץ מאוד, שקשה לי באופן מיוחד. כאשר השתמשתי ב-SmallTalk בשיחה עם הבוס מצאתי שזה פחות או יותר אותו מצב דיבור כמו בזמן ישיבה מקצועית. במילים אחרות השיחה עם הבוס קלחה בצורה טובה מאוד.

דיבור עם אנשים הכפופים לי בעבודה:
מבחינת הלחץ הנפשי, זהו מצב שיחה קל מאשר שיחה עם הבוס. גם כאן ה-Smalltalk יעיל בערך כמו במצב דיבור של ישיבה מקצועית.

דיבור עם חברים וקרובי משפחה או דיבור ספונטני:
לצערי בדיבור ספונטני עם חברים או קרובי משפחה ה-Smalltalk לא עזר לי – כשם שהמכשיר האישי שלי אינו עוזר במצב זה.

הדגמת המכשיר באמב"י
הדגמנו את המכשיר ה-SmallTalk בשני מפגשים. האחד בת"א (2/12/07) בהשתתפות של כ-15 אנשים, והשני בירושלים 17/12/07) בהשתתפות של כ-30 אנשים.

בשני המפגשים קיבל כל אחד מן המשתתפים הזדמנות לדבר עם המכשיר במשך מספר דקות. הדגמת המכשיר נעשתה תוך שימוש באוזניות רגילות (המצורפות למכשיר), אוזניות אלה כוללות מיקרופון מיוחד שמסנן רעשים מיותרים.

בהדגמת המכשיר התברר:

  1. מרבית האנשים לא הבחינו בשיפור בשטף הדיבור (אצל חלקם יכולנו לשמוע שיפור אבל האנשים עצמם לא הרגישו בכך)
  2. אצל כ-10% מהמשתתפים הורגש שיפור משמעותי בשטף הדיבור.
  3. כ-10% נוספים הרגישו שיפור כלשהו אבל לא משמעותי במיוחד.

התחושה שלי שהדגמה של מספר דקות אינה מספיקה. על האדם להתנסות בשימוש במכשיר לפחות מספר שעות בכדי לראות אם המכשיר מתאים לו.

ביצועים המייחדים את ה-SmallTalk ממכשירים אחרים בשוק.

  1. ה-SmallTalk מאפשר ויסות ידני של זמן ההשהיה (DAF). מההדגמות שערכנו עולה כי ההשהיה האופטימאלית אצל רוב המגמגמים היא כ-100 אלפיות שנייה. אולם יש מגמגמים שמעדיפים זמני השהיה אחרים.
  2. ה-SmallTalk מאפשר גם ויסות ידני של התדר (FAF). אם כי שינוי התדר הוא מסורבל מאוד (לצורך זה יש לפתוח את המכשיר ולהזיז לשונית באמצעות מברג מיוחד)

שתי התכונות הנ"ל מייחדות את ה-SmallTalk ממכשירים אחרים בשוק. במכשירים האחרים שינוי השהייה ותדר נעשים דרך מחשב, באמצעות תוכנה מיוחדת.

יצרן של מכשיר אחר (SpeechEasy) מאפשר שימוש בתוכנה זו על ידי הסוכן בלבד, הדבר גורם לכך שכל פעם שהמשתמש רוצה לשנות הגדרה עליו לפנות לסוכן. יצרן אחר (VoiceAmp) מאפשר שימוש בתוכנה גם על ידי המשתמשים.

תכונות נוספות:
מתג הפעלה המאפשר לנתק את המכשיר כאשר רוצים להקשיב למישהו אחר. עד כמה שידוע לנו, מתג כזה אינו בנמצא במכשירים אחרים בשוק.

אפשרות חיבור של אוזניה של טלפון סלולארי (ואפשרות לדבר בטלפון סלולארי עם ה-SmallTalk) האוזנייה מצורפת למכשיר.

אפשרות חיבור אוזניה אלחוטית מסוג בלוטות'. גם אוזניה כזו מצורפת למכשיר (אין אפשרות להשתמש באוזנית בלוטות' סטנדרטית, אלא רק עם האוזנייה המצורפת למכשיר).

רכישת המכשיר
נכון להיום (ינואר 2008) המכשיר אינו משווק בישראל. לפיכך, ניתן לרכוש את המכשיר דרך אתר היצרן: www.casafuturatech.com

הערות
ארגון אמב"י קיבל את המכשיר לבחינה. עקב דרישות המכס יכולנו להחזיק במכשיר למשך פרק זמן של חמישה שבועות, במהלכו נבחן המכשיר על ידי חברי אמב"י, כולל שני המפגשים המצוינים לעיל ובאוניברסיטת ת"א.

אין בסקירה משום המלצה על רכישה של המכשיר ו/או התחייבות לשיפור כלשהו בשטף הדיבור

חשוב לציין כי כותב הסקירה, בני רביד, לא קיבל כל תשלום או טובת הנאה אחרת מיצרן המכשיר עבור סקירת ה-SmallTalk.