סיכום מנכ"ל לפעילות אמב"י 2014

שלום לכלם,

אני אכתוב בסיכום זה על הצלחות וגם על נושאים שצריך לשפר.
בשנת 2014 עשינו את הפעילויות הנ"ל:
1. ערכנו שבוע מודעות לגמגום שלא היה כמוהו בישראל. בשבוע אחד היו ארועים ברחבי הארץ כך שהארועים היו נגישים לכלל האוכלוסיה. בשבוע זה הגיע יהודה פוליקר לארוע בתל אביב.
2. מאות פניות טופלו על ידי קו הפניות של העמותה בטלפון ובאימייל. התקבלו מספר מכתבי תודה מהורים שצפו בסרט הדרכת הורים וקיבלו סיוע אישי ממני שרגשו אותי מאוד.
3. מפגישה שלנו עם ביטוח לאומי קיבלנו צילום מתוך הספר מוגבלויות של ביטוח לאומי והגמגום מופיע כסעיף נפרד. לצערי הלכנו לבחירות וכרגע הכל מתעכב. הסעיף כבר בפנים בזכות פעילות של אמב"י בשיתוף עם ח"כ אילן גילאון. אחרי שהסעיף יכנס לתוקף אנשים מגמגמים יוכלו לפנות למשרות שנותנות ההעדפה לאנשים עם מוגבלות. אני מקבל רשימת משרות כל חודש ולצערי כרגע אנחנו לא יכולים להשתתף במכרזים האלה.
אדם מגמגם יפנה לביטוח לאומי לקביעת אחוזי נכות ויוכל לקבל סיוע מביטוח לאומי בהתאם.
למרות שיש אנשים מגמגמים שמסרבים לראות בנכות מוגבלות אנו כעמותה רואים את חובתנו לקדם את הנושא. מקווה מאוד לתת עדכון בהקדם.
4. יצאו לדרך מספר סדנאות "לדבר מהלב" עם ערן גולדשטיין. הסדנאות מלאות וימשכו ב-2015.
5. ב- 2015 מתוכננת לצאת סדנאת הורים עם ערן גולדשטיין. אנו יודעים כמה חשוב שהורים יהיו תומכים ומעורבים בחיים שלנו והבנה שלהם לנושא הגמגום יכולה לחזק את הקשר ולתמוך בנו. היתה גם סדנא לנערים שהתקיימה בחיפה.
6. הצטרפו לקבוצת פייסבוק ספיקאפ הרבה משתתפים ויש שם פתיחות רבה לנושא הגמגום.
7. התקיימו פגישות "לדבר על הגמגום" כל השנה ברעננה ובירושלים.
8. נפגשנו עם קלינאיות תקשורת, גננות ומורים בערים שונות ברחבי הארץ.
9. הוצאנו משלחת לכנס צעירים בנושא גמגום באירופה. אנו גאים במשלחת שיצאה ומברכים על הפעילות של הצעירים באמבי.
10. התפרסמו אינספור כתבות בתקשורת על גמגום בטלויזיה, רדיו, עיתונים, אינטרנט… בכל מקום. הפרסום הכי גדול היה בתוכנית על גמגום ביומן של ערוץ הראשון בתקופת המונדיאל. הפרומו שודר מספר פעמים ביום בערוץ הראשון (שבדרך כלל זוכה לאחוזי צפיה נמוכים) בתקופת השיא של המונדיאל.
11. השתתפנו בכנס אישלה בתל אביב בפעם השניה על מנת לחזק את הקשר עם קלינאיות התקשרות בישראל.
12. סייענו למחקרים אקדמאיים על גמגום כולל מחקר ברמה בינלאומית שכולל בדיקת MRI. חובתנו להמשיך לסייע למחקרים גם בעתיד גם אם נמאס לנו כבר לענות על שאלונים.
נושאים לשיפור:

1 לא התקדמנו עם משרד החינוך בעניין הכנסת הגמגום כנושא חובה בבתי ספר לגננות ומורים. לא הצלחנו להעביר מידע ליועצות חינוכיות וגננות דרך משרד החינוך. אילן גילאון הפנה את הנושא לגדעון סער (שר החינוך לשעבר לשעבר) שהעביר את הטיפול לגב. חנה שדמי ממשרד החינוך שהבטיחה לעזור בנושא אבל לא עשתה דבר.
2. התקנה לגיל הרך שאמבי העבירה במשרד הבריאות ב-2009 לגבי הפניה ישירה לקלינאית תקשורת מיושמת אבל עדיין יש קופות חולים שממשיכות להפנות למכון להתפתחות הילד. צריך לטפל בזה.
3. עלינו להסדיר מחדש את הטיפול בגמגום בחוק בריאות ממלכתי כולל החזרי תשלומים ועוד…
מגיעות לאתר פניות על אנשים שאומרים שקיבלו תשובה מקופת חולים שיש החזר מהקופה רק עד גיל 6. ניתן לראות את החוק באתר אמבי בטיפול בגמגום כאשר סימנו עבורכם בצהוב את החומר הרלבנטי.
4. לא הצלחנו להחיות את הפעילות בחיפה באר שבע ומודיעין. השאיפה שלנו צריכה להיות כמו בארגון הגמגום האמריקאי לקבוצות קטנות שנפגשות בכל מקום בארץ.לפחות פעם בשנה צריכה להיות פגישה מקומית קטנה בכל מקום בארץ שיש אנשים מגמגמים שבקשר עם אמבי. לצורך הגברת הפעילות דרושה כמות גדולה יותר של מתנדבים.
בברכה
עמרי ליפצין
מנכ"ל בהתנדבות