האם קיים טפול תרופתי לגמגום?

במהלך עשרות השנים האחרונות נערכו ניסיונות מרובים למצוא טיפול תרופתי לגמגום. לשם כך נבדקו תרופות שונות אשר הוצעו כאפשרויות לטיפול באנשים מגמגמים. באופן כללי, נבחנו שני סוגים שונים של תרופות. האחד, תרופות מתחום הפסיכיאטריה (מתוך מחשבה שמרכיב חשוב בגמגום הוא גורם החרדה מפני מצבי דיבור).

הסוג השני של התרופות הוא תרופות להרפיית שרירים (מתוך מחשבה שהגמגום, מעצם מהותו, הוא תופעה של התכווצות לא רצונית של השרירים).

בשני כיווני המחקר הללו נערכו ניסיונות רבים, והתוצאות אינן חד-משמעיות. ניתן לומר שיש תרופות שלא הראו כל אפקט על אנשים מגמגמים. לעומתן, נמצא מספר קטן של תרופות אשר נראה כי הביאו לשיפור מסוים אצל חלק מהמשתמשים. עם זאת, חשוב מאוד לציין כי, נכון להיום, לא קיימת תרופה אשר נמצאת בשימוש מסודר ומקובל לטיפול בגמגום. הסיבה לכך היא בעיקר העובדה שגם אם מושג שיפור מסוים בזמן השימוש בתרופה, שיפור זה נעלם מהר מאוד בתום השימוש בתרופה. בנוסף, קיימות תופעות לוואי רבות לתרופות רבות, ונבדקים רבים לא היו מוכנים לסבול את אותן תופעות לוואי  (טשטוש, כאבי ראש, עייפות ועוד).
במקרים בהם מושג שיפור במשך זמן השימוש בתרופה, נראה כי השיפור מביא להקלה מסוימת בחומרת רגע הגמגום בפני עצמו, אך אינו גורם להפחתה במספר הכולל של "התקלות" בדיבור. כלומר האנשים עדיין ממשיכים לגמגם באותה תדירות, אך באופן קל יותר. שוב, שיפור זה (במידה והוא מתרחש) נעלם בד"כ מהר מאוד לאחר סיום השימוש בתרופה. עם זאת, יש לציין כי במחקרים מסוימים דווח שחלק קטן מהנבדקים המגמגמים אשר טופלו בתרופות, ביקשו בתום תקופת המחקר להמשיך ולקבל את התרופה כיוון שחשו שהיא מפחיתה את חומרת הגמגום.

לסיכום, בשלב זה, לא מומלץ לשקול טיפול תרופתי בגמגום, היות ולא קיימת כיום תרופה מאושרת אשר הוכחה כתורמת לשיפור בגמגום. עם זאת, חשוב להיות מודעים לכך שבמקומות שונים בעולם ממשיכים, גם כיום, לבחון תרופות שונות לטיפול בגמגום. יתכן כי תוך מספר שנים תמצא תרופה אשר תוכל להיות משולבת בטיפול בגמגום ואז יהיה מקום
לעדכן המלצה זו.

מאת: ד"ר עופר אמיר – קלינאי תקשורת