קונגרס IFA בעיני אדם הסובל מבעיית גמגום

הקונגרס האחרון של International Fluency Association- IFA נערך השנה בדנמרק בעיירה Nyborg בין ה- 7 ועד ה- 12 לאוגוסט. זהו הקונגרס השלישי של IFA ואולם עבורי הייתה זו הפעם הראשונה שהשתתפתי באירוע שכזה והייתה זו עבורי חוויה יוצאת דופן.

IFA הוא הארגון הגדול בעולם של קלינאי תקשורת המתמחים בגמגום. אני בהיותי מגמגם )לא קלינאי תקשורת( השתתפתי
בקונגרס על תקן של אדם מגמגם )Consumer( ולפיכך ראיתי את הנעשה בקונגרס בעיניים לא מקצועיות של אדם הסובל מבעיית הגמגום.

קונגרס IFA היה עבורי רצף של חוויות ייחודיות. הדבר הבולט ביותר היה המגע הישיר שהיה לי עם קלינאי תקשורת מכל העולם. הרגשתי שאני יכול לגמגם בחופשיות. הייתה זו תחושת חופש אותה לא הרגשתי בשום מקום אחר. היו לי שיחות עם קלינאי תקשורת מאוסטרליה, אנגליה,קרואטיה,פולין, יוגוסלביה, ישראל, רוסיה, ארמניה ועוד. רכשתי לעצמי ידידים רבים
והפצתי את הידיעה שבישראל הקטנה יש קלינאי תקשורת גדולים, מתקיים בה מחקר בתחום הגמגום ויש בה גם אנשים מגמגמים.

נפגשתי גם עם נציגים של ארגוני גמגום בעולם שרובם אנשים מגמגמים. כאן עלי לשבח את אנשי IFA הפותחים את הקונגרסים של הארגון גם בפני אנשים מגמגמים. פתיחות זו גרמה לכך שהאווירה בקונגרס הייתה תומכת, אוהדת ונינוחה. המפגשים עם האנשים המגמגמים הובילו לקשירת קשרים עם ארגוני גמגום ועם אנשים מגמגמים מרחבי העולם. לקשרים אלה תהיה בודאי השפעה על דרכו העתידית של אמב"י- ארגון מגמגמים בישראל.

עלי לציין במיוחד את הפגישה עם נציגי International Stuttering Association – ISA המדובר בארגון גג של כל ארגוני הגמגום בעולם. אמב"י חברה ב- ISA מזה כשנה. לפיכך הוזמנתי להשתתף בישיבת הועד של ISA. בישיבה דנו בענייני הארגון
כמו הדו"ח הכספי, הכנות לכנס ISA המתקיים בשנה הבאה בבלגיה ועוד. הדבר החשוב לגבינו הישראלים שבמעמד ישיבה זו מינו את נציג ישראל )אותי( כאחראי על הקמת אתר האינטרנט של ISA. מינוי זה מבטה את האמון שאנשי ISA רוכשים לנו והוא פותח בפנינו אפשרויות שלא היו לנו עד כה.

ההרצאות המקצועיות שנישאו בקונגרס כיסו את נושא הגמגום מזוויות רבות ומגוונות. ההרצאות כללו נושאים כמו תורשה, הבסיס הנארולוגי של הגמגום, שיטות טיפול, תכניות טיפוליות שונות ועוד. למדתי לראות את הגמגום מזווית ראיה שונה ממה שהייתי רגיל.

בקונגרס השתתפו גם קלינאי תקשורת מישראל. המדובר בקלינאיות התקשורת ד"ר רות עזרתי, ברכה אופיר, ברברה דם וניצה ויינשטיין בנוסף לכך השתתף בקונגרס מר אריה פרידמן מנהל חברת STS שפיתחה את תוכנת Dr Fluency. הנציגות הישראליות הגישו מספר הרצאות. ד"ר רות עזרתי הגישה הרצאה בנושא "החרדה כתכונה ו/או מצב בקרב דוברים מגמגמים" כמו כן השתתפה
ד"ר עזרתי בהרצאה בנושא "מחקר גנטי של הגמגום באילינוי, שוודיה וישראל". קלינאית התקשורת ברברה דם הגישה שתי הרצאות האחת בנושא "הגישה המדעית לטיפול בגמגום" והשניה על "טבעיות הדיבור של המגמגמים לאחר טיפול דיבור חופשי".
בנוסף לכך שימשה ברברה דם יושבת ראש בשני מושבים. בדוכן מכובד מחוץ לאולמי ההרצאות הציג אריה פרידמן
את תוכנת Fluency .Dr. דוכן מכובד אחר של חברת Thinking Publications היציג את התוכנית של ברברה דם בגרסה האנגלית. לפיכך הישראלים הפגינונוכחות מכובדת מאוד בקונגרס.

אי אפשר שלא לדבר על קונגרס האחרון בלא להזכיר את שקרה לפרופ' אהוד יאירי שהוא ישראלי במקור והנחשב היום לגדול חוקרי תופעת הגמגום בעולם. פרופ' יארי חש ברע בדרך לקונגרס ועקב כך המטוס בו טס חזר ונחת בטורונטו בכדי להבהילו לבית חולים. אירוע זה גרם לרבים מבאי הקונגרס לעצר את נשמתם. מאוחר יותר נודע שפרופ' יאירי מתאושש ומצבו יציב.

לקראת סיום הקונגרס נערך טקס מפואר בו חולקו אותות כבוד לאנשים שהקדישו את חייהם למען האנשים המגמגמים. בין מקבלי האותות היו פרופ' אהוד יאירי אשר קיבל את האות על פועלו כחוקר תופעת הגמגום. מקבל אות אחר הוא מייק שוגרמן )יהודי דובר עברית(שקיבל את האות כאדם שמגמגם )Consumer(האות ניתן לו על פועלו לטובת אנשים מגמגמים בארה"ב
ובעולם. בנוסף צוינו לשבח מספר אנשים וביניהם לינה רסטין קלינאית תקשורת דגולה התורמת רבות לקידום הטיפול בגמגום.

לסיום יש להזכיר את הארגון המופתי של הקונגרס הכל "דפק כמו שצריך". העיירה Nyborg שלחוף הים הבלטי שבה נערך הכנס היא עיירת נופש מקסימה. ראש העיר המקומי אירח את באי הקונגרס בטירה עתיקה והתזמורת המקומית ניגנה ביום פתיחת הקונגרס דבר שנתן לאירוע צביון מכובד. והחשוב מכל, האוכל היה… נפלא.