מכשיר עזר אלקטרוני המשפר את שטף הדיבור אצל מגמגמים המבוסס על מחשב כף יד

בכנס ירושלים שנערך ב-2 למאי 2005 הצגנו מכשיר עזר אלקטרוני המשפר את שטף הדיבור אצל אנשים מגמגמים.

את יעלות מכשיר עזר אלקטרוני יכולתם לראות בהופעה של כותב מאמר זה בתוכנית הטלוויזיה עם רבקה מיכאלי בערוץ 2  ששודרה ב- 11 לאפריל 2005. דיברתי מול רבקה מיכאלי, מול מצלמות הטלביזיה, מול עם ישראל… מבחינתי כאדם מגמגם, היה זה  המעמד המלחיץ ביותר האפשרי… ולא גמגמתי… ברגע שהוצאתי את המכשיר מהאוזן (לבקשת רבקה מיכאלי)…. התחלתי לגמגם. זה היה פלא של ממש…

מכשיר העזר האלקטרוני הוא כלי דיגיטאלי המשמיע לאדם מגמגם את מה שהוא אומר בהשהיית  זמן קצרה "כמו הד". להשהיה זו קוראים אפקט DAF – Delayed Auditory Feedback)). בנוסף הקול המושמע עובר גם שינוי בתדר, מה שאומר שאדם שומע את עצמו בקול השונה מקולו הטבעי.
לשינוי תדר הקול קוראים אפקט FAF – Frequency Auditory feedback ) )

מתברר ששני האפקטים ה- DAF וה- FAF משפרים את שטף הדיבור אצל המגמגמים. עובדה זו ידועה מזה כ- 60 שנה ואין בזה חידוש.

מאז גילוי ה- FAF וה- DAF קיימים בשוק מכשירי עזר אלקטרוניים המבוססים על האפקטים האלה. מכשירים אלה היו תמיד והינם היום יקרים מאוד – בין 4000$ ו- 10000$ בארה"ב.

החידוש שהצגנו בכנס ירושלים, היא תוכנה שרצה על מחשב כף היד מסוג PocketPC ההופכת אתו למכשיר עזר אלקטרוני המבוסס על ה- DAF וה- FAF. המדובר בתוכנה FAF/DAF Assistance שעלותה 69$ (300 ₪). וזה מחיר שמתחיל להיות סביר. את התוכנה ניתן למשוך באינטרנט. באתר:

http://www.artefactsoft.com/

כמובן שצריך גם מחשב כף יד (מסוג PocketPC ) שעלותו כ- 700$ (3000 ₪) . אבל מחשב כף יד משמש גם למטרות רבות אחרות כמו יומן, ספר טלפונים, רשימת מתלות, כתיבת מכתבים, מחשב כיס, משחקים למיניהם ועוד הרבה.  יחד עם זה גם אם מוסיפים את עלות המחשב המחיר נמוך בהרבה מהמקובל…

אז…  זה נראה כתרופת פלא… אבל עלינו לספר את כל האמת….

מסתבר שמכשירי עזר אלקטרוניים עוזרים רק לחלק קטן מהמגמגמים.

סקר שנערך לאחרונה בארגון הגמגום האמריקאי (NSA) מראה שרק- 18% ממשתמשי המכשירים דווחו על שיפור משמעותי בשטף הדיבור.  44% אמרו שהייתה להם התנסות חיובית כלשהי ו- 38% דווחו שהמכשיר לא עוזר להם בכלל.

גם לאלה שהמכשירים עוזרים אז לא תמיד עוזרים בכל מצבי הדיבור. יש כאלה הנעזרים במכשירים כאלה כל הזמן ויש כאלה שמשתמשים רק במצבי דיבור ספציפיים, כמו דיבור בטלפון בזמן הרצאות וכדומה.

במאמר מוסגר כדאי להוסיף שיש על האינטרנט מידע לגבי מחקרים שנעשו מטעם יצרני המכשירים, המדברים על הצלחות של יותר מ- 80% . אבל אלה אינם  מחקרים בלתי תלויים או אובייקטיביים.

נתון מעניין אחר התגלה בסקר שנעשה לא מזמן על ידי SFA (קרן הגמגום האמריקאי). מסתבר שפחות ממחצית מאלה שרכשו מכשירי עזר לגמגום היו מרוצים מהם שישה חודשים לאחר הרכישה…

שאלה אחרת שעולה היא: האם מכשירי עזר אלה יכולים לשמש תחליף לטיפול? האם יש למכשירים השפעה לזמן ארוך.

אז… מתברר שבמקרים רבים השיפור הוא זמני ושהשפעת המכשיר נוטה לפחות עם הזמן… זה כמובן לא אצל כולם כי אצל כל מגמגם זה שונה.

לבסוף שאלה שהורים שואלים. מה היא השפעת מכשירי עזר אלקטרוניים על ילדים?
נכון לעכשיו אין מספיק ניסיון ומידע בכדי לשפוט את יעלות של שימוש במכשירים אלה אצל ילדים ובמיוחד את השפעתם על התפתחות הדיבור של הילד.
ככלל עלינו להיות זהירים מאוד עם ילדים, ולפיכך עד שלא יהיה לנו מידע אחר, אמב"י לא ממליצה על השימוש במכשירי עזר אלקטרוניים אצל ילדים.

לגבי המבוגרים, בהחלט כדאי לנסות. יש כאלה שיכולים להפיק מכך תועלת רבה.

למידע נוסף אנחנו ממליצים לקרוא (באנגלית)  את האתרים הבאים:

  1. אתר החברה המשווקת את תוכנת FAF/DAF Assistant http://www.artefactsoft.com/
  2. מאמר מצוין בנושא מכשירי עזר אלקטרוניים מאת פרופ' גיודי קיסטר http://www.mnsu.edu/comdis/kuster/TherapyWWW/dafjanus.html