אני בן 11 ומגמגם, איך אני יכול להתמודד מול קהל רב ולדבר שוטף?

אני בן 11 ואני סובל מגמגום. כאשר אני מדבר מול אדם אחד אני גם מגמגם אבל הרבה פחות מאשר שאני מדבר מול קהל רב. איך אני יכול להתמודד עם הקהל הרב ולדבר שוטף?

אני מבין שאתה מגמגם, ומרגיש שחומרת הגמגום משתנה במצבים שונים. אני יכול לתאר לעצמי שזו תחושה מוזרה לגלות שיש מקרים בהם אתה יכול לדבר באופן שוטף (או כמעט שוטף) ולעומתם, יש מצבים בהם הרבה יותר קשה לך לדבר ברצף.
הסיבות למצב הזה שונות מאדם לאדם ומגוונות מאוד. יש אנשים שמצב של "דיבור מול קהל" יוצר אצלם לחץ רב, ולכן הם מגמגמים יותר. יש אנשים אחרים שדווקא במצב כזה הם מדברים טוב יותר, כיוון שהמצב הזה גורם להם "לשמור על עצמם" טוב יותר, והדיבור נשמע יותר "חלק". ובנוסף, יש אנשים שאצלם הדיבור לא כ"כ מושפע מהמצב בו הם נמצאים.

כדי ללמוד איך להתמודד עם המצב שאתה מתאר, נראה לי שכדאי לך לפנות לאבחון אצל קלינאי תקשורת, כדי להבין מה גורם לך לגמגם יותר במצבים השונים – והאם יש מצבים נוספים בהם אתה חש בצורה שונה. לאחר שתבין את הסיבות להגברת הגמגום במצבים השונים, תוכל ללמוד דרכים לשיפור שטף הדיבור; ומצד שני,תוכל ללמוד איך להפחית את הלחץ שהמצבים הללו גורמים לך.

אם תלמד את הגורמים הללו, ואת השיטות להפחתת כמות הלחץ, רוב הסיכויים שתוכל גם להפחית את חומרת הגמגום במצבים השונים, ובעיקר תלמד איך להתמודד עם המצבים הללו באופן טוב יותר ויעיל יותר.

לפני שאני מסיים, אני רוצה לברך אותך על השאלה ששאלת, ולומר לך שאתה לא היחיד שמרגיש את התחושה שתיארת. מרבית האנשים והילדים המגמגמים מרגישים דברים דומים לתחושות שתיארת. אם תנסה ללמוד על העניין יותר (על ידי זה שתפנה לטיפול, או בכל דרך אחרת), אני בטוח שתוכל להתפתח ולהתחזק, בנושא הגמגום ובאופן כללי.

בהצלחה, וחג שמח.

ד"ר עופר אמיר
קלינאי תקשורת