ההקדמות לספר "האם אתה מגמגם – מדריך לבני הנעורים"

להלן אנחנו מביאים את ההקדמות למהדורה העברית

של הספר "האם אתה מגמגם – מדריך לבני הנעורים" שיצא לאור על ידי אמב"י – ארגון מגמגמים בישראל. את הספר ניתן לרכוש דרך אמב"י (בפניה ל-  info@ambi.org.il ) או בחנויות הספרים.

הקדמת ד"ר רות עזרתי

כקלינאית תקשורת אני שמחה מאד לראות שהספר הראשון שארגון המגמגמים בישראל-אמב"י מוציא לאור הינו ספר המיועד לכם ילדים ונערים, כאשר גם מבוגרים, הורים לילדים מגמגמים, קלינאי תקשורת וכל מי שבקשר עם דוברים מגמגמים יכול לקבל תשובות וליהנות ממנו.


בגיל הנעורים קשה לכם לקום ולבקש עזרה בנוגע לקשיי הדיבור (או שההורים יוזמים זאת לבד) בין היתר מכיוון שבבקשת העזרה טמונה גם ההכרזה "אני לא יכול". נכון, אתם מסתדרים עם הקושי, אך בשל כך חווים בדידות רבה, אתם לבד עם בעיית הדיבור שלכם. בגיל זה הסביבה החברתית נהיית חשובה יותר וההתמודדות עם החברים לא תמיד קלה, ובכל פעם כשחשוב לכם להביע את דעתכם, ואפילו להתעקש עליה מתלווה לכך החשש, איך החברים יגיבו, האם יעליבו אותי במקום להקשיב?. ספר זה יוכל להיות לכם לחבר מבין.

הספר נכתב מתוך ההבנה כי ההתמודדות עם הגמגום בגילכם, גיל בית הספר, אינה בעיה פשוטה ומלווה אותה כאב רב. הספר דן במצבים המוכרים לכם מחיי היום-יום, בבית ובבית-הספר: הדיבור בכתה, תשובה לילד השואל "למה אתה מגמגם?", מה להגיד למורה? האם להתייחס לגמגום או לשמור על קשר של שתיקה?. איך להתנהג בכיתה חדשה עם ילדים שאינם מכירים אותך (את הגמגום שלך)?. לומר את אשר אתה רוצה ולהסתכן בגמגום או להצטרף לאמירה של ילד אחר ולומר "אותו דבר בשבילי"?. החשש מול הטלפון המצלצל וכאשר אתה צריך לטלפן. ועוד הרבה מצבים המוכרים לכל מגמגם. כל אחד מהמצבים הללו זוכה בספר להתייחסות, ומלווה בהצעות לדרכי התמודדות עימו.

הכותבים שוזרים בספר רעיונות חשובים שיכולים לעזור לך להתמודד עם אמונות שגויות שרווחות לעיתים:

"חשוב שתדע שהגמגום שלך לא מטריד את רוב האנשים כמו שהוא מטריד אותך"

"בנות בדרך כלל לא דוחות בנים שמגמגמים"

"העולם מלא באנשים שמגמגמים ושאינם נותנים לגמגום לעמוד בדרכם"

"גמגום הוא מסוג הדברים שנעשים הרבה יותר קלים כאשר לא מנסים להסתיר אותם".

אם אתה בטיפול בגלל בעיית הדיבור ספר זה יחזק את מחשבותיך ודרכי התנהגות שאתה רוצה לנקוט בהן, לדוגמא הוא יזכיר לכם שעדיף לדבר על הבעיה במקום להסתיר אותה, כי אז הדיבור נהיה מלחיץ פחות ולכן קל יותר. בדרך לחיבור ספר זה, הכותבים, שהינם חוקרים וקלינאים בתחום הגמגום עבדו עם מאות ילדים ובני נוער שדיבורם מגומגם, בנוסף רוב הכותבים מגמגמים בעצמם, כך שגם את הקשיים וגם את ההצעות לפתרון הם חוו ובדקו קודם כל על עצמם. אני תקווה שאם קראתם הקדמה זו תהיו סקרנים להמשיך לקרוא את פרקי הספר הכתובים בשפה בהירה כאשר כל פרק מוקדש להעמקה בנושא אחד.

בברכה
ד"ר רות עזרתי
קלינאית תקשורת
החוג להפרעות בתקשורת
אוניברסיטת ת"א