מהו הטיפול הטוב ביותר לגמגום?

"מהו הטיפול הטוב ביותר לגמגום?" היא אחת השאלות הנפוצות ביותר, וגם אחת השאלות הקשות ביותר. קיימות שיטות רבות ושונות לטיפול בגמגום. מגוון השיטות כולל, בין היתר, טיפולים בהם "לומדים" כיצד להפיק דיבור שוטף יותר, או דיבור שוטף באופן מוחלט, או לחלופין – כיצד לגמגם באופן קל יותר.

לעומת גישות אלה, המתמקדות בשינוי מאפייני הדיבור, קיימות גישות טיפוליות המעדיפות לשים את הדגש על הפחתת החרדה מפני הגמגום ומפני מצבים תקשורתיים. גישות אלה מניחות כי הפחתה בגורמי המתח והחרדה ישפרו, ראשית, את איכות החיים של האדם המגמגם ובשלב הבא יוכלו להשפיע על שיפור מאפייני הדיבור. לכל אחת מהשיטת הללו יתרונות וחסרונות רבים.

החלוקה המתוארת כאן היא, כמובן, מלאכותית מאוד; ואמנם קיימות שיטות טיפול רבות המשלבות (במידה זו או אחרת) מרכיבים מגישה זו או אחרת. העובדה שקיימות שיטות כה רבות לטיפול בגמגום, מעידות בראש ובראשונה על כך שעד היום עדיין לא ידוע הגורם הראשוני שמביא לגמגום. בשל כך, לא קיימת שיטה אחת אשר נחשבת "טובה יותר" מהאחרות. בנוסף, מכיוון שהגורמים לגמגום הם שונים ומגוונים, קיימים מצבים רבים בהם, עבור אדם מסויים – שיטה מסוימת עשויה להיות יעילה מאוד, בעוד שעבור אדם אחר – אותה שיטה לא תהיה כלל יעילה.

לכן, אין תשובה "נכונה" לשאלה "מהו הטיפול הטוב ביותר". טיפול "טוב" צריך לתת מענה לצרכים של האדם המגיע לטיפול. לעיתים טיפול כזה יתמקד במאפייני הדיבור שלו, ולעיתים יתמקד הטיפול במאפיינים התקשורתיים והחברתיים. הטיפול אמור להיות "תפור למידות המטופל" ובעיקר לאפשר למטופל להשיג את היעדים שהציב לעצמו.

בנוסף, אחד הגורמים החשובים ביותר בהחלטה לגבי בחירת הטיפול המתאים, הוא מידת ה"התאמה" בין המטפל למטופל. יש חשיבות רבה לקשר שנוצר בין שני האנשים. כאשר מגיעים לפגישה הראשונית, יש להעריך עד כמה חשים בנוח עם המטפל, עד כמה בוטחים בו, ועד כמה מרגישים שיהיה ניתן, ביחד, להשיג את המטרות שהוצבו בתחילת הטיפול. במידה וחשים שלא נוצר קשר כזה עם המטפל (גם אם המטפל הוא איש מקצוע טוב), יש מקום לשקול את האפשרות של פניה למטפל אחר.

ההחלטה לפנות לטיפול היא החלטה לא קלה, אבל היא יכולה לפתוח דלת לחוויה מעניינת, מעשירה ובעיקר מועילה. לכן, יש מקום להשקיע מחשבה בבחירת המטפל ודרך הטיפול – כדי להגיע להשגים הטיפוליים הטובים ביותר האפשריים. בהצלחה.

ד"ר עופר אמיר – קלינאי תקשורת

הערה: זוהי תשובה שנייה בנושא זה, ראה/י גם את התשובה הקודמת