שיטת "העבודה" של ביירון קייטי בשירות האנשים המגמגמים

על שיטת "העבודה" של ביירון קייטי

שיטת "העבודה", פותחה בארה"ב על-ידי ביירון קייטי בשנת 1986 ומתורגלת מאז על ידי מאות אלפי אנשים ברחבי העולם.שיטת "העבודה" עוסקת בזיהוי שיטתי של מחשבות אשר גורמות לנו למתח ועקה בכל תחומי החיים, ובחקירתן באמצעות ארבע שאלות ועוד שלושה היפוכים. מטרת החקירה לאפשר לנו להשתחרר ממחשבות אלה ומהמתח והעקה הנלווים להן, ולהעלות את רמת האושר וה- well being שלנו.

על הסדנא "לדבר מהלב"

הסדנא "לדבר מהלב" פותחה מתוך היכרות עמוקה עם דפוסי החשיבה של האדם המגמגם.בסדנא נעשה שימוש ביישום הקליני של שיטת "העבודה" – IBSR – Inquiry based stress reduction תוך התאמה לעולמו הפנימי ולצרכיו הייחודיים של האדם המגמגם.בסדנא יוענקו כלים להתמודדות עם תגובת המגננה המתעוררת בקרבנו לקראת ובעת מפגשים חברתיים: עם תגובת חרדה, תסכול, בושה, הלקאה עצמית ודפוסי הימנעות והסתרה (שליטה בדיבור) המהווים חלק בלתי נפרד מחוויית הגמגום הכוללת של האדם המגמגם.

להמשך קריאה על המחקר שערן מקיים בימים אלו בישראל:

הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר – אוניברסיטת תל אביב

בית הספר לבריאות הציבור

החוג לקידום הבריאות

בחסות אמב"י – ארגון מגמגמים בישראל

בין השנים 2016 – 2014, נערכה בחסות אמב"י סדנת "לדבר מהלב" – דרכים להתמודדות עם חוויית הגמגום ברוח שיטת "העבודה" של ביירון קייטי, בהנחיית ערן גולדשטיין.

בעקבות הצלחתה, הנכם מוזמנים להשתתף בסדנת מחקר, שתבדוק את השפעתה של תכנית ההתערבות הקלינית של שיטת "העבודה"  – IBSR – Inquiry based stress reduction, על שיפור חוויית הגמגום הכוללת: רמת חרדה, גמישות פסיכולוגית, איכות חיים ושביעות רצון מהחיים, על אנשים מגמגמים בוגרים.

הסדנא תחל בחודש נובמבר 2017 בבניין ההדרכה של ביטוח הראל ברחוב החילזון 12 במתחם הבורסה ברמת-גן. משך הסדנא 12 פגישות שבועיות בין השעות 18:00-21:30 (3 וחצי שעות).

שימו לב, ההשתתפות בסדנת המחקר הינה ללא עלות

בסדנא יושם דגש על שמירת מרחב התפתחות מוגן ובטוח עבור המשתתפים

 מטרות הסדנא

ללמד כיצד לזהות באופן שיטתי את המחשבות שאנו אוחזים ביחס לגמגום, ביחס לחברה האנושית, ביחס לנוכחותם של האחרים בקרבתנו בעת מפגש חברתי, ביחס לתגובה הרגשית שלנו בעת מפגש חברתי, ביחס לעצמנו כבני אדם מגמגמים, ועוד…

ללמד את דרך החקירה הייחודית של שיטת "העבודה" ככלי שבאמצעותו ניתן להשתחרר ממחשבות אלה ולחוות פרשנות שונה למציאות – כזו, שמתח ועקה אינם נלווים לה.

ללמד מודעות למרכיביה הגופניים, רגשיים וההתנהגותיים של תגובת המגננה המתעוררת בקרבנו לקראת ובעת מפגשים חברתיים.

ללמד כיצד לשנות את מרכיביה הגופניים, הרגשיים וההתנהגותיים של תגובת המגננה, וליצור לעצמנו "מרחב דיבור" – בו מתקיימים התנאים האופטימליים הדרושים לשם הפקת דיבור מיטבי.

דרך המחקר

המחקר הינו ניסוי קליני מבוקר ואקראי.

במסגרת הקמת המחקר, אנו מזמינים 56 נשים וגברים מגמגמים בוגרים (גיל 18 +), בעלי גמגום התפתחותי ממושך קל עד קשה, בעלי חוויית גמגום בינונית עד קשה, המבקשים לשנות את חווית הגמגום הכוללת שלהם, ומוכנים להתחייב לתהליך ולמשימות שיינתנו במהלכו.

56 הנרשמים יחולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצת מחקר וקבוצת ביקורת.

28 אנשי קבוצת המחקר יחולקו לשתי קבוצות וייקחו חלק פעיל בסדנא ללא עלות, ויתבקשו למלא שאלונים לפני תחילת הסדנא ולאחריה.

28 אנשי קבוצת ביקורת, שלא ייקחו חלק פעיל בסדנא, יתבקשו למלא שאלונים לפני תחילת הסדנא ולאחריה.

חשוב להדגיש: מלבד תרומתם המכרעת של אנשי קבוצת הביקורת למהלך המחקר – וכך אנו מקווים, גם לרווחתם של כלל האנשים המגמגמים בארץ ובעולם – יזכו אנשי קבוצת הביקורת להשתתף בגרסה קצרה יותר של הסדנא "לדבר מהלב" לאחר סיומו של תהליך המחקר ללא עלות.

רכזת המחקר: עמרית פלדמן – החוג לקידום הבריאות.

חוקר ראשי: ד"ר שחר לב ארי – ראש החוג לקידום הבריאות, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל אביב.

על מנחה הסדנא

ערן גולדשטיין, מאפשר מוסמך בשיטת "העבודה" של ביירון קייטי. בוגר קורס למאפשרים במרכז "פתח למחשבה" בת"א, בוגר קורס התמחות בשיטת "העבודה" בנושא בריאות וחולי במרכז "בריאות מהמחשבה" בת"א, בוגר בית הספר הבינלאומי של ביירון קייטי, בד נוהיינהר, גרמניה.

ערן הינו בעל ניסיון קליני רב בליווי אנשים מגמגמים.

הנחה במסגרת "אמב"י שבעה מחזורים של הסדנא "לדבר מהלב".

ערן הינו אדם מגמגם שמבין את נפש האדם המגמגם.

 

המלצות ממשתתפים בעבר בסדנא "לדבר מהלב"

אלינור

אני אלינור, בת 32 מתל אביב ויש לי גמגום מגיל צעיר.

כל חיי הגמגום הפריע לי והתביישתי בו. התביישתי לשאול כיוון ברחוב או את השעה, התביישתי להביע דעה בחדר שיש בו הרבה אנשים, היו פעמים בהם התביישתי בכלל לדבר.

הסדנא "לדבר מהלב" שינתה את חיי.

היא לימדה אותי איך להפסיק להתבייש ולקבל את עצמי כמו שאני.

בזכות הסדנא הזו קיבלתי הרבה יותר ביטחון לדבר בין אם זה מול קהל, אנשים שתמיד הרגשתי ששפטו אותי או סתם אנשים אקראיים ברחוב.

אפילו כשאני "נתקעת" בדיבור, אני יכולה להרגיע את עצמי ולצאת מזה במקום לכעוס על עצמי שאני מגמגמת, כפי שהיה בעבר.

בעבר גם תמיד חששתי לעזוב מקום עבודה שהיה לי רע בו מהחשש שלא יקבלו אותי למקום עבודה אחר  בגלל הגמגום ותמיד חיפשתי עבודה שלא צריך לדבר בה. מאז הסדנא עזבתי 2 מקומות עבודה וכיום אני עובדת בעבודה פרונטלית שכוללת תקשורת עם אנשים.

נטע

הסדנא של ערן לדבר מלב אל לב, סייעה לי והשפיעה עליי רבות, בתפיסת העולם שלי לגבי הגמגום ובתגובות הרגשיות שלי. בסדנא הבנתי עד כמה אני אלימה כלפי עצמי, כלפי הילדה הקטנה שבתוכי. עד כמה הדימוי של היותי מגמגמת משתלט לי על החיים, מעוות לי את החשיבה.

בזכות הסדנא, אני לוקחת פחות קשה מצב של גמגום. אני יותר קלה עם עצמי ומסוגלת להמשיך ולדבר בסיטואציה בלי שום בעיה. ב"ה מאז הסדנא רמת הגמגום פחתה אצלי באופן משמעותי.

ולדי

בילדותי הייתי אצל המון קלינאים וטיפולים למיניהם עד שבשלב מסוים נשברתי ואמרתי די.

עשר שנים קדימה לאחר צבא ותואר, הצעתי נישואין לחברתי, לא ידעתי לאיזה בלאגן נפשי אני מכניס את עצמי. הלחץ לא איחר להגיע והמחשבה על החופה השפיעה על כל תחומי החיים שלי. הדיבור הלך ונהיה הרבה יותר קשה והביטחון העצמי היה בשפל חדש.

החלטתי לפעול ולנסות להתגבר על הגמגום והלחץ והייתי אצל מספר מטפלים.

כל אלו, עזרו במקצת לדיבור כי הם נועדו לעבוד על הצד הטכני של הדיבור (גם הפסיכולוג באופן מפתיע).

מצאתי את הסדנה לדבר מהלב של ערן דרך אמב״י.

הופעתי לגלות כי הסדנה אמנם קשורה לגמגום אך לא עבדה על הגמגום ישירות והיא אינה טכנית.

הסדנה עזרה לי לקבל את עצמי, להיות סבלני כלפי עצמי וגם אם גמגמתי, לא נורא, זהו אינו קרב.

החתונה עברה בהצלחה רבה, לא הרגשתי לחוץ, הרגשתי שאני נהנה מהרגע.

שני קשיים שאני מרגיש שהתגברתי עליהם במידה ניכרת הם לדבר מול אנשים ולדבר סביב שולחן.

הסיטואציה גרמה לי לחוסר נוחות בגלל שאנשים מקשיבים לי בשתי הסיטואציות הללו.

מאז הסדנה העברתי מספר מצגות בעבודה, וכן, יוצא לי להיתקע ולגמגם אבל אני לא עושה מזה עניין גדול. קיים שיפור בשטף הדיבור (ואת זה אשתי אמרה) אבל הוא אינו משמעותי. בעיקר אני מרגיש בנוח עם הגמגום ובנוח לגמגם מול אנשים כי אני שלם עם עצמי.

ישראל נחום

הסדנה בהנחיית ערן גולדשטיין הוציאה אותי ממאסר של 40 שנים בכלא הגמגום.

העבודה האישית על העצמי בעניין המחשבות שלי שמעוררות רגשות חרדה הלכו והתמעטו. הדימוי העצמי שלי והביטחון העצמי עלו והפיכת המחשבה עזרה לי המון בלפרוץ את הגבולות שהייתי כלוא בהם.

היום אני מנחה קבוצות עם גמגום קל ביותר עד כדי לא מורגש, הרצאתי למעלה מעשר פעמים על אף הגמגום ואין ספק בליבי שאת חוסר האונים שלי מול הגמגום הפכתי לחוסר האונים של הקהל שלי לגמגום.

לפרטים נוספים ולהרשמה ניתן לפנות ל:

ערן גולדשטיין, מנחה הסדנא, טלפון: 054-4980816, מייל: erangold1122@gmail.com

עמרית פלדמן, רכזת המחקר, טלפון: 3395657  -052, מייל: omritfel@gmail.com