שבוע המודעות-כתבה טיפים למלש"ב הצעיר

לחץ כאן

כתבה מעניינת שנועדה לתת סיוע ועצות למגמגמים לקראת הגיוס לצבא ובעת השירות הצבאי. טיפים בנושא תקשורת עם המפקדים ועם חברים לשירות ועוד.
חשוב לדעת! הצבא מכיר בגמגום ומאפשר טיפול. "מכון הרעש" בחר"פ צריפין אחראי לטפל בבעיות תקשורת, שמיעה ודיבור אצל חיילי צה"ל.
ניתן ללכת לרופא היחידה, ובהתאם לשיקולו, הוא יוכל להמליץ על שינוי פרופיל, פטורים, הקלות ועוד. כמו כן, ניתן לקבל הפניה למכון הרעש לאבחון אצל קלינאי תקשורת שיוכל להמליץ גם הוא שינוי פרופיל, פטורים, הקלות ואף תכנית טיפול. מכון הרעש מציע קבוצות תמיכה לחיילים מגמגמים, על בסיס מפגש קבוצתי פעם בשבוע.
בסיסו של מכון הרעש הוא בצריפין אך ייתכן שמכון הרעש פעיל גם בעוד בסיסים מרכזיים בארץ, לדוגמא תל השומר ובסיסי רפואה אחרים, מומלץ לבדוק!
צה"ל מחלק את הגמגום ל-3 דרגות חומרה: קל, בינוני וקשה. גמגום קל מאוד לא אמור להשפיע על הפרופיל, וכנראה שזה לא ימנע ממי שרוצה פרופיל 97 (הגבוה ביותר).
טיקים, שהם לפעמים תופעת לוואי של גמגום, עלולים לגרור הורדת פרופיל ל-82.
גמגום בינוני-קשה עלול לגרור הורדת פרופיל ל-64, וכך בעצם עלול למנוע מהחייל לשרת בשירות קרבי. כמו כן, גמגום בינוני קשה יכול לזכות את החייל בפטורים והקלות שונות, לדוגמא שמירה בזוגות בלבד, או פטור גורף משמירות (תלוי בשיקול דעתו של הרופא).
גמגום קשה מאוד, במקרה נדירים ביותר, עלול לגרור פרופיל 21 ולמעשה פטור משירות בצה"ל על בסיס רפואי. יש לציין שמדובר במקרים נדירים ביותר, ולא ידוע על מקרה בו אכן ניתן כזה פרופיל ופטור משירות בצה"ל בשל גמגום, אך לפי הסיווג של צה"ל, זה ייתכן.
אין לראות באמור לעיל המלצה להשתמטות או התחמקות מתפקידים בצה"ל, המידע נועד לעזור למי שמרגיש שהוא צריך עזרה. בכל מקרה, נא לקחת את המידע בערבון מוגבל, לבסוף הכל נתון לשיקול הדעת של הרופאים בצה"ל.
*מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, המידע פונה לנשים וגברים כאחד!